| Alinaintreaba059 a întrebat:

Buna!
De mai mult de o luna, am o tuse seaca care nu imi trece. Nu o am des. Pe parcursul zilei tusesc o data, de doua ori, si atunci cand tusesc simt parca ma inec. Nu am flegme, nimic, doar aceasta tuse care nu mai trece.
Am rinita alergica, cauza nu prea o stiu.
Nu fumez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca stii ca nu ai nimic la plamani, poti incerca sa iei CALCIU LACTIC si tusea va trece. Sanatate multa!

https://www.youtube.com/watch?v=GdxLLLYPf_Y

https://comenzi.farmaciatei.ro/......an-p310017

| TimberWolf a răspuns:

Pai daca ai rinita alergica, ce ar putea fi oare? manastire intr-un picior ce e?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

100% functioneaza cu Plantusin forte. Costa in jur de 30 de lei, azi dar acum cativa ani eu plateam pe el 65 de lei/bucata.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Este post nasal drip cel mai probabil. Trebuie să găseşti un spray de nas cu steroizi - Mometasone de ex.

| Delllla a răspuns:

Eu am tușit așa 4 luni.

| DontActLikeMe a răspuns:

Rinita iti provoaca tusea seaca iar in general merge tinuta sub control cu antihistaminice.

| LpFlori a răspuns:

Bună. Și eu am rinită alergică, și tot așa strănut și tușesc. Faci alergie la ceva, abrozie, praf, pene, polen etc.
Dacă ești de la țară poți să faci și de la frunzele de roșii, vinete, țelină, ardei, fan, sau chiar și iarbă proaspăt tăiată
Încearcă un umidificator de cameră, picuri nazali, sau ceva medicamente pentru alergii ( astea scrise de un medic specialist ). Multă sănătate!