| dhgrufgyrjk a întrebat:

Deci, am 14 ani, nu am ciclu si nici nu am avut nici o relatie sexuala, dar in fiecare seara gasesc pe chilot un lichid lipicios si alb-galbui, ce poate sa insemne asta? Tin sa va spun si ca am mancarimi in zona vaginala, ce sa fac, este ceva de ce sa ma ingrijorez, mamei inca nu i-am spus, imi e rusine.

P. S. pot avea vreo legaturia mancarimile cu faptul ca de la o varsta foarte mica eu am Asm si pana la varsta de 11 ani am folosit multe pastile antibiotice?(acum folosesc medicamente homeopatice).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Mancarimile da. poti fi adica mai mult ca sigur sunt din cauza antibioticelor. Lichidul alb galbui e normal, prevesteste ciclul.hee hee

| larousee a răspuns:

Da, antibioticilele au si ele o vina. mancarimea si secretia alb galbuie pot fi semne ale unei candidoze, tot din cauza medicamentelor in cazul tau. nu e nimic grav. dar ar trebui sa mergi la medic sa iti dea o crema ceva, sau spune-i mamei cu curaj ca sigur stie si ea.
cat despre ciclu sunt multe fete carora le-a venit si la 16 ani. eu am fost bolnava pe la 14 ani si 1 an nu am avut deloc din cauza medicamentelor dar acum s-a reglat, e totul ok, nu iti fac griji ca mai are timp sa vina.
bafta si curaj :*

| SteauaNordului a răspuns:

Buna
Mancarimile sunt cauzate de o inflamare a tesutului vaginal si de schimbarea ph-ului florei acestuia. Inflamarea poate sa fie produsa de o alimentatie neechilibrata sau de consumul de medicamente
Secretiile vaginale sunt normale si sunt un semn ca in maxim 2 luni ( ca sa nu zic o luna) o sa ai primul ciclu.
Nu te speria, secretiile astea o sa le ai toata viata, mai exact pana in clipa menopauzei ( cam pe la 50 ani)

| kr.mdy a răspuns:

Tu ai facut o candidoza vaginala de la antibiotice foarte multe dar este legat si de hormonii in dezvoltare.In fiecare zi si chiar de doua ori pe zi foloseste solutie de bicarbonat de sodiu care ajuta la mancarimi, dar nu e suficient trebuie sa iei un tratament local cu ovule date de medic. Cel mai bine vorbeste cu mama ta, nu e rusinos si ea te va duce la medic.Ph ul tau este foarte scazut si a favorizat aparitia infectiei.

| ramo96 a răspuns:

Lichidul acela este secretie vaginala. Iti recomand ca folosesti protejslip-uri (le gasesti la aproape toate magazinele). Pentru detalii vezi http://www.tpu.ro/......-vaginala/

| Pisicuța a răspuns:

Acel lichid alb-galbui, sunt scurgerile vaginale, nu e o problema, e normal, despre relatia sexuala, la varsta asta normal ca nu.
Despre ultima parte, ai avut curaj sa o postezi pe internet de ce nu ai avea curajul sa-i spui mamei tale?

Răspuns utilizator avertizat
| Bii26 a răspuns:

Bună
Şi eu am avut acea scurgere. Înseamnă că peste 1-2 ani îţi va veni ciclul. Mie mi-a venit după 2 ani de scurgeri.
Această scurgere este o atenţionare. O să devi femeie în curând.
Cât despre asm, nu afectează cu nimic menstruaţia.
Nu mai lua pastile că nu-ţi fac prea bine dacă nu eşti răcită.
Nu ai cum să opreşti scurgerea.
Foloseşte protej-slipuri Discreet.Se găsesc la orice hipermarket din oraşul tău.
Pa, pa
By Piţifiţă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bre la 14 ani nu trebuie sa-ti fie rusine de mama sa intrebi.ar trebui sa discutati ce naiba santeti fete nu? eu vorbelesc orice cu baietii mei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui,
sa te duci la parinti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am patit si eu asa ceva, lichidul alb nu e numai o vesta de la menstruatie, ea semnaleaza si ca ai racit, poate ai mers desculta! Sa stii ca stiu solutia perfecta, pune-ti picioarele in apa putin fierbinte in fiecare seara timp de 3 zile si-ti va trece, iti promit! Incercare vina n-are.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mmm...delicios!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa spun drept am 11 ani şi eu tot am aşa ceva şi n-am folosit pastile nu ştiu cei asta eu cred ca nu e ceva grav? sa ti fie de bine ca suntem fete

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetito eu sunt aceea cu 11 ani mama ta e vinovata putin finca nimic nu ti spune de la vreo 11 ani 14 şi mai departe fetele nu toate au sınge sıngele asta curge şi e bine ca sa curga finca sıngele asta e rau aşa la toate fetele va curge nu ca anii 11, 12, 13, 14, 15, 16...la anii aştea trebuie sa curga dar daca curge din poponeata este deja rau daca nu poti face cu mare sau daca tii in tine şi aşa faci in totdeauna acolo se crapa şi curge sınge mai bine sa te uiti de unde bine daca tie nu iti curge sınge nu eşti rea mie nu mi curge spune-i mamei tale sa ti spuie de toate şi cınd iti curge sınde şi daca faci cu baietii se*x pai vei avea copil nu glumesc fereştete de baieti ok imi pui şi funda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

İmi pui funda ca n-am nici o funda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acesta este un semn de apropiere a ciclului.asa am avut si eu.eu am 12 ani si am ciclu de la 11 ani
mult noroc si nu te ingrijora

| dhgrufgyrjk explică:

Multumesc pentru raspunsuri, dar totusi mai am o intrebare, candidoza asta e ce va grav?

| dhgrufgyrjk explică:

Multumesc din nou, da' mai am ceva de spus: pe 31 august, seara, in timp ce faceam baie, am vazut in cada o pata de sange, evident era de la mine, dupa aia nu am mai avut nimic legat de menstruatie, cu exceptia acestui lichid lipicios, deci ce inseamna asta, ca de atunci au trecut deja 4 luni?