| anonim_4396 a întrebat:

Buna deci sa povestesc mai intai, eu de obicei ma spalam in zona intima cu sapun (orice fel de sapun) si nu aveam nimic ei bine acum 2 luni m-am spalat ca de obicei doar ca de 2 ori si dupa ce am iesit din dusi aveam o senzatie foarte urata ma cam durea, acum folosesc gel de dus intim si imi este bine dar de ce asa dintr-o data mi-a facut rau sapunul? ce s-a intamplat? de ce schimbarea si durerea asta asa dintr-o data? mentionez ca am 18 ani si ca mi-am inceput viata sexuala de mai mult de jumatate de an deci nu stiu daca ar avea vreo legatura

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Teo a răspuns:

Nu are nici o legatura.Se poate ca zana aia sa fi prins o sensibilitate mai mare decat o avea si sa nu mai suporte ori ce sapun sau gel de dus.Iti recomand ca in zona intima sa folosesti un sapun pentru copii.Nu o sa mai ai nici o problema.
Sper ca am fost de ajutor.happy

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca are legatura cu sapunul, poate te-ai lovit cumva sau poate ai o infectie genitala minora care da simptome doare uneori. Ginecologul tau ce parere are?

| fabiola a răspuns:

Este vorba de PH-ul pielii, de acidul lactic care ti-l asigura numai sapunul intim.Sapunurile normale contin clor, parabeni si modifica PH-ul, zona devenind sensibila dupa spalari repetate!

| ioana1704 a răspuns:

Nu e ceva infectie? ai fost undeva la bazin? poate n-ar strica o " vizita " la medicul specialist

| anonymus_1825 a răspuns:

Nu are nici o legatura cu viata sexuala, dar pentru organele genitale nu orice produs e bun pentru ca e cel mai sensibil loc din corpul uman. Sapunurile de obicei distrug si acele bacterii benefice corpului si de aceea nu sunt prea recomandate. De aici e cel mai probabil sa fi avut acea senzatie. Este demonstrat ca femeile ce se spala mai rar in zona intima, se imbolnavesc mai rar. Este destul sa te speli o data pe zi. Recomandat sa te speli de 2-3 ori pe zi este doar in timpul ciclului menstrual. Cele mai bune produse pentru igiena zonei intime le gasesti mai degraba la farmacii decat la magazine de cosmetice. Sper ca ti-am fost de ajutor happy

| babydolldeea a răspuns:

Da am inteles ca trebuie sa ma spal cu ceva special pentru zona intima dar intrebarea mea este de ce asa dintr-o data m-a durut si n-am mai putut sa ma spal cu sapun?

| babydolldeea a răspuns:

@ioana1704 n-are cum sa fie o infectie eu nu folosesc niciodata wc uri publice sau de la scoala, si nu merg pe strand sau la garla sau orice altceva

| cristi_6546 a răspuns:

deci daca ai folosit sapun este posibil ca sapunul sa usuce flora vaginala de aia se foloseste la femei gel de dus intim