| Hezhex a întrebat:

Buna,deja de doi ani ma confrunt cu mătreața, mă spăl in fiecare duminica doar odata le săptămână și am încercat sa ma spal la fiecare doua zile si nu a mers, am incercat sa pun mai putin șampon și nu a dispărut, am încercat multe samponuri si de mătreața și nu merge, ce pot sa fac sa scap?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| eckblume a răspuns:

S-ar putea sa ai dermatita seboreica. Cel mai bine este sa te consulte un dermatolog. Daca ai fost si nu te-a ajutat mergi in alta parte sa ceri a doua opinie. Cauta recenzii, fii sigur/a la cine mergi. Sa iti faca niste analize, sa vada ce tip de ten ai, cum te prezinti cu pielea. Eu iti pot recomanda un produs, altul altceva, insa s-ar putea sa nu iti faca bine. Intra pe grupuri de Facebook (exemplu: Pareri despre cosmetice).
Ai nevoie de produse recomandate de medic. Luam si eu de la farmacie tot ce prindeam pentru ten. Rezultatul? Reactii adverse de toata "frumusetea". Dupa ce am fost la dermatolog am scapat de problemele tenului, dar si cu parul firav. Daca nu iti permiti un consult cauta pe Youtube, sigur gasesti ceva util.

1 răspuns:
| gabicoo a răspuns:

Mergi la dermatolog!