| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Deshidratarea poate oferi o stare de confuzie și amețeală? Nu știu dacă se poate considera că aș fi deshidratată, dar beau o sticlă cu apă în cam trei zile, uneori o termin chiar și într-o săptămână, am pielea, buzele și gura uscate și de ceva timp mă simt confuză și parcă amețită. Am și un început de anemie (deficit de fier) pentru care nu am primit încă tratament (trebuie să fac câteva analize date de medic pentru a descoperi ce o cauzează înainte).
Mulțumesc!

P.S. Caut doar păreri orientative de la persoane care știu sau s-au confruntat cu asta. Voi merge și la medic!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Exista la farmacie seruri de rehidratare cu minerale vitamine...

| doctorandus a răspuns:

Mancarea contine apa, in special supa/ciorba. Ceaiul, cafeaua, Cola, Pepsi, Fanta, etc. contin apa. Inghetata contine apa, laptele si iaurtul la fel.

| Nirvanaaa a răspuns:

Da, aportul insuficient de lichide provoacă dezechilibre hidroelectrolitice în organism și perturba homeostazia. Faptul ca electroliții nu mai sunt la nivel normal poate da amețeala și stare de confuzie.
Plus ca ai si anemia.
O sticla de apa la 3 zile e enorm de putin trebuie sa bei 2 l pe zi.

| Seulbi a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Mulțumesc mult! Într-un fel, mă liniștește că poate fi doar asta. E atât de enervantă starea asta de confuzie, oboseală și parcă depersonalizare, încât credeam că am ceva mai grav... Sper să fie doar atât. Voi încerca să beau 2l pe zi, măcar treptat, să văd dacă apare vreo schimbare?

| Sophieka a răspuns (pentru Seulbi):

Este un mit faza cu 2 litrii pe zi...Eu nu beau atat, beau cat imi este nevoie. Si de putin timp, beau si apa carbogazoasa(minerala de la Bucovina) cand simt nevoia...Si mi-a adus doar bine de cand beau.
Sa mananci fructe si sa iti faci cate un smoothie si sa bei cat iti pica bine.

| Sophieka a răspuns:

Apa nu este suficienta...Mai ai nevoie si de fructe sa mananci pentru hidratare.
Mananca fructe si bea cate un fresh sau smoothie fara zahar... Vei vedea imbunatatiri.

| Seulbi a răspuns (pentru Sophieka):

Mulțumesc mult! Sper să văd îmbunătățiri, pentru că starea asta de confuzie mă sperie puțin?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deshitratarea inclusiv anemia. Poti avea probleme si cu rinichii daca nu te hidratezi cotespunzator

| slayer09 a răspuns:

Sa stii ca si eu m-am confruntat si inca ma mai confrunt dar nu ma mai afecteaza asa rau, starile astea de confuzie, am avut si atacuri de panica, ameteli, vertij, agitatie, nervozitate, imi crestea tensiunea, toate astea le aveam si cred ca din cauza depresiei, a lipsei de sport si datorita faptului ca nu mai suntem prezenti, ne facem in minte fel de fel de ganduri. Noi ar trebui sa avem o stare de prezenta si liniste, dar am uitat sa mai traim, sa fim normali. Eu unu, am ales calea cu Dumnezeu dupa tot ce mi s-a intamplat, si nu regret nimic, El m-a invatat prin experienta tot ce am reusit pana acum. In primul rand ar trebui sa lasi toate informatiile astea nocive, tv, internet, tik tok, Facebook deoparte si sa iti gasesti ceva frumos de facut ca sa iti umpli sufletul de bucurie: ajuta oamenii, iubeste, picteaza, fa ceva care sa iti bucure sufletul. Fii simpla si roaga-te, si lasa toate problemele in seama Domnului si ai sa vezi ca cu timpul va fi mai bine. Si nu te infricosa. Deci ca o recapitulare: fa sport, tine post, si roaga-te!

| colosseum1337 a răspuns:

Nu este destul deloc, ar trebui sa faci o schimbare... Incearca sa bei cel putin 2-3 litri de apa pe zi happy

| Slovcehov a răspuns:

Normal, eu nu inteleg cum poti trai asa, mai ales ca e cald si transpiri...