| User257 a întrebat:

Bună dimineața,, am o problema dacă nu pot să muncesc ce pot să fac? Am încercat peste tot dar nu am putut pentru că am anxietate, dacă ma duc la psihiatru, psiholog dacă o să încep tratamentul o să fie de durata sau o să fie pentru toată viața, dacă nu rezolv cu anxietatea pot să îmi fac pensie pe caz de boală dacă nu am muncit nimic? Pensie de handicap mi-aș face dar este o sumă mică pe care as primi dacă as face, sunt îngrijorat pentru viitorul meu că nu te poți baza pe nimeni și nimic, am fost cu dinții și am avut 7 carii pentru că nu m-am dus la timp cu ei, unul l-am avut mai grav a ajuns la nerv și trebuie să mă duc de 2-3 ori, nu îmi place situația cum sunt pentru că întotdeauna trebuie bani pentru sănătate, mâncare, utilități, etc.Eu nu am nicio vină, părinții mei amândoi sunt de vina pentru că s-au certat, tatăl a bătut pe mama în trecut și în prezent și am fost martor și am rămas cu traume, tatăl are următoarele dependente:țigări, alcool, jocuri de noroc, mama l-a iertat de fiecare data când o bătea, credea ca se schimba dar omul nu se schimba dacă nu are voința, vina mea este că am stat pasiv și nu i-am spus nimic lui tata că nu este bine ce face, colegii de la școală au făcut bulling cu mine și m-a afectat, câteodată am lipsa de motivație tot din cauza anxietății, orice răspuns sincer și bun este binevenit!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Anxietatea se vindeca cu SOCILIZARE si o munca iti este nu doar utila, ci vitala in cazul tau, ca sa poti scapa de anxietate.
Fa un efort si du-te la munca, ca sa te poti intretine si totodata vindeca de problema asta psihica.

sanatate multa!

| Frank51 a răspuns:

Îți faci ajutor social sau faci actele pentru indemnizația de handicap(dacă se încadrează).

| StoicAnalysis a răspuns:

Inscrie-te pentru ajutor social pe motiv de handicap. Iti trebuie la dosar si cateva internari la psihiatrie. Si incearca totusi sa socializezi intre timp. Ajuta mult la ameliorarea simptomelor. Bea ceaiuri de tei sau alte plante calmante. Incearca sa nu te stresezi la orice. Majoritatea lucrurilor se vor rezolva intr-un final. Plimba-te prin locuri linistite, uita-te la videoclipuri placute, amuzante, fa ceva ce iti place. Tot ce trebuie sa faci acum e sa faci chestii care te calmeaza si usor usor, sa iti rezolvi pe rand, sistematic problemele.

1. Mergi la un psiholog/psihiatru ( prima data la psiholog daca gasesti unul care te poate ajuta mai ieftin. E pacat sa mergi din prima la psihiatru si sa te indoape ala cu pastile care te face leguma. Daca ai incercat toate variantele si nu ai putut gasi un psiholog, mergi la psihiatru si vezi ce iti recomanda sa faci )

2. Daca nu functioneaza terapia psihologica sau tratamentul de la psihiatru, vorbeste cu psihiatrul tau si vezi daca te poate recomanda sa iti faci dosar pentru ajutor social pe motiv de handicap/boala. El ar trebui sa-ti dea o decizie/recomandare pentru comisia de evaluare la institutia de ajutor social.

3. Daca poti sa tii anxietatea sub control, cu ajutorul psihologului/psihiatrului, cauta un loc de munca si tine legatura cu oameni in care ai incredere, pentru a fi mai increzator pe tine.

In toti pasii astia tu trebuie sa faci chestii care te calmeaza, si sa fi bun.

| Sophieka a răspuns:

Treptat incepe sa socializezi, sa mergi prin magazine, mall-uri, excursii cu trenul.
Uite meditatii si afirmatii ghidate gratuite care ajuta enorm:
1) https://www.youtube.com/watch?v=PzCimVd277Y&t=229s
2) https://www.youtube.com/watch?v=3aZfDOJNtjc
3) https://www.youtube.com/watch?v=wGEAZdnjgc0
4) https://www.youtube.com/watch?v=yGn218J61e0

Uite si niste terapeuti / psihologi care nu vor sa te bage pe pastile, ci sa te ajute prin terapii sa rezolvi problemele:

https://www.youtube.com/@IonutIancuPsiholog/videos

https://www.youtube.com/@iuliaoroviceanu-psiholog851/videos

Eu te-am ajutat si ghidat...Mai departe daca nu faci nimic, treaba ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar punându-te în diferite ipostaze poți scăpa de anxietate și cu medicamente de la psihiatru.
Nu poți să îți faci pensie de handicap dacă ai anxietate, o să ți se râdă în nas.

| Dandinelle a răspuns:

Dupa cum ai si scris, ai un bagaj emotional destul de mare tinand cont de traiul pe care l-ai avut pana acum. iti recomand sa vorbesti cu un specialist.
Uite un sfat pe care il vei auzi la psiholog: tu nu esti responsabil pentru relatia dintre parintii tai. In primul rand tu esti copilul iar relatia dintre ei desi probabil multi vad asta: ar fi trebuit sa se termine de mai demult. Ei nu si-au dat seama cat de mult ti-au influentat viata. In primul rand ei au o relatie sot-sotie - pe care nu au echilibrat-o pana acum, relatia fata de tine este parinte-copil, alta pe care nu au echilibrat-o bine deoarece intr-o familie sigura, asa ceva nu ar trebui sa se intample, mai ales de fata cu copiii. Asta te-a afectat pe tine. Anxietatea pe care ai simtit-o s-a si vazut, si fiind mai vulnerabil ai trecut si prin bullying. Si da astea sunt semne clare are traumelor traite in copilarie, desi doar ai asistat. Un consult psihologic ar fi super si te-ar ajuta. Mult spor in continuare.