| AndreeaMC0718 a întrebat:

Bună dimineața. Am și eu o problemă. Acum ceva timp, mi-am curățat unghia de ojă semipermanentă și am tăiat și colțurile. După ceva timp, a început să mă doară "un colț" al unghiei și să se umfle. Am crezut că nu am scos colțul cum trebuie și am mai scos unul. Am crezut că aia poate fi cauza. Dar din câte văd, eu colț cred că nu mai am. Am o rană care face puroi și mă doare foarte tare când calc. Știe cineva ce ar puteai fi și ce aș putea să îi fac să îmi treacă?
Mulțumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Ai facut infectie la unghie din cauza ca ti-ai scos coltul si nu ai sterilizat zona cu spirt. Curata bine puroiul si pune antibiotic acolo si trece.

| Furnicuta000 a răspuns:

S-a infectat. Si eu am patit de cateva ori si mi-a trecut cam intr-o saptamana, fara sa fac nimic. Dar e mai bine sa iti dea medicul de familie un antibiotic. Au existat cazuri (foarte rare) in care infectia s-a raspandit la tot degetul si s-a necrozat, de asta e mai bine sa folosesti un antibiotic.