| mobby a întrebat:

Bună dimineața.

Am următoarea problemă și sper să găsesc răspuns.

De aproape o lună de zile mi-a apărut la baza glandului, pe interior, un fel de bubiță. Ulterior în acest timp a avut loc o transformare în sensul că unde era acea bubiță, a apărut o zonă de aproximativ 3 cm in diametru în care nu mai există deloc piele, este efectiv carne vie.

Am vorbit cu medicul de familie, mi-a spus să fac analizele pentru sifilis. Le-am făcut și au ieșit negativ. Apoi mi-a recomandat Fucidin H, cu care ung 1/zi. Nu cred că ajută, pentru că nu există nicio ameliorare. Menționez că nu mă doare, nu mă ustură nimic. Nu știu cum pot scăpa de această problemă.

Ulterior, am observat că tot în zona inghinală, mi-au apărut două umflături tari de mărimea unei cireșe, cel mai probabil sunt ganglionii.

Mă poate ajuta cineva cu un sfat? Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Ulceratia respectiva poate fi orice, cauzele putand fi multiple, dar clar exista o infectie din moment ce ganglionii inghinali sunt inflamati.

Singura varianta este sa mergi la dermato-venerologie.Doar acolo te vor putea consulta si indruma corespunzator.Medicul de familie nu are specializarea necesara pentru a putea diagnostica si trata o astfel de leziune, asa ca va trebui sa ii ceri o trimitere la dermato-venerologie, sau sa mergi la un dermato-venerolog privat.