| a9r4 a întrebat:

Buna dimineata, de cateva zile am contactat o raceala mai severa, m-am tratat cu ce aveam prin casa (gripalin si ceva pastile pentru gat) dar nu au dat rezultate asa ca am fost sfatuit de medic sa trec pe antibiotice. Mi s-a recomandat augmentin (o pastila la 12 ore). As fi interesat daca poate cineva sa imi spuna cam dupa cat timp isi fac efectul (daca isi fac) acest tip de antibiotice. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mdany a răspuns:

Buna. Momentan si eu iau acelasi antibiotic. Se ia cam o saptamana, efectul in sine nu il vei simti imediat, cam dupa 2-3 zile de tratament vei incepe sa simti o diferenta.In orice caz acest antibiotic este destul de puternic, intru-cat isi face treaba foarte bine.
Sanatate.

3 răspunsuri:
| umbra09 a răspuns:

Eu nu mai iau medicamente de cand am inceput sa manc sanatos ce iti recomand este sa iei o lingura 2a de miere de albine pe parcursul zilei si sa faci baie in apa fierbinte, nu numai ca o sa scapi de raciala dar o sa iti si intaresti organismul.Eu de exemplu daca ies iarna intro singura bluza nu am absolut nici o problema laughing

| mdany a răspuns (pentru umbra09):

Virusurile nu se trateaza ca acum 20 ani..lumea evolueaza, la fel si bolile. Anumite virusuri devin imune mai nou la anumite medicatii, ceea ce ne duce direct la antibiotice. O simpla raceala se mai poate tratat cum spui tu, dar daca un coc (pneumococ) de ex.nu e tratat cum trebuie, acesta se va croniciza.
O zi buna.

| Yonutz_Laurentiu_1995 a răspuns:

Cam 2 ore