| NiiaaaaRr a întrebat:

Buna dimineata!
De ieri m-a luat o durere in gat foarte puternica..ma doare cand inghit ceva,cand casc si cand inghit in sec.
Este foarte insuportabil si din cauza acestui lucru,nu m-am odihnit nici azi-noapte.
Aveti sfaturi? Ma gandeam sa mearga parintii sa imi ia un Tantum verde spray, deoarece daca imi iau pastile ma va durea prea rau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Bea lichide caldute nu fierbinti, ai nevoie de pastile de supt puternice nu tantum verde, Trachisan de exemplu, daca ai rosu in gat, daca ai o infectie ceva puroi pe amigdale e musai sa mergi la medic!
Poti lua si antiinflamatoare in aceasta perioada, si vitamina C de 1000 mg 1 pe zi
De obicei cand durerea ajunge atat de departe incat sa doara la inghitire daca este vorba de un microb se ajunge la antibiotic, dar asta numai dupa ce s-a efectuat un exudat faringian, atentie!

| ReddY25 a răspuns:

Consumă lichide calde, sănătate!

| BreabanDaniel a răspuns:

Stoarce o lămâie și o bei sec înainte de culcare face minuni la tine cred că e vreo infecție dar chiar și așa lămâia face diferența