| anonim_4396 a întrebat:

Bună dimineața. Nu plănuiesc să nasc în viitorul apropiat dar am o curiozitate. Cum e afectat corpul unei femei după naștere ține de gene? Adică știu multe fete mai mici ca mine la 20 de ani au copil s-au îngrășat 20+kg și arată de 30+. Și altele care au născut tot ca la 16-17 ani arată la 20 după o sarcină și fără kilograme în plus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Bună, din experienta mea pot sa îți zic ca da, ține de gene foarte mult. De exemplu mama mea a avut vergeturi dupa naștere si s-a dat cu crema speciala si tot a făcut vergeturi, kg in plus, am bănuit din prima ca si eu voi avea vergeturi in sarcină si așa a fost, si m-am dat pe burta cu tot felul de creme si degeaba, plus kg care nici acum nu le-am dat jos pe toate la aproape 6 ani de la naștere, si in continuare slăbesc super greu, am un metabolism foarte lent, înainte de naștere nu eram așa. Nașa băiatului meu are 50 ani si 2 nașteri, nu s-a dat cu nicio crema pe burta și are abdomen de adolescentă fotomodel la 50 ani, nu exagerez, si fără nicio vergetură sau celulită, mănânca tot ce vrea si nu se îngrașă, nici sport nu face, doar merge la serviciu normal. Deci eu cred ca 100% genele își fac treaba.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multe se ingrasa după nastere trebuie sa ai ambitie si motivatie serioasa sa te apuci de slabit, multe femei nu au ambitie sa slabeasca multe nu tin regim dupa nastere si se tot ingrasa, nu le pasa cum arata baga in ele detoate se fac cit casa.

| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare femeie este diferita si in principiu tine de mostenirea genetica, dar si de vointa femeii.
E m-am ingrasat doar 11 kg in timpul sarcinii pe care le-am dat jos in primele 2 luni dupa sarcina.
Acelea care iau in greutate 20-30 kg o fac voit, fiindca nu se abtin de la mancare, nepasandu-le ca se vor ingrasa peste masura.

| relian a răspuns:

Tine de ce bagi in gura dce e bagi la ghiozdan laughing restul is povesti. Faptul ca o persoana mainca mai mult ca tine si nu se ingrasa, asta tine de organismul fiecaruia, de cum este acea mincare folosita.

Oamenii is diferiti, dar toti se ingrasa din acelasi motiv, cantitatea de mincare ingerata.
Nu are legatura nasterea cu prefectura.

| Sophieka a răspuns:

La 20 de ani abia incepe viata... Abia te descoperi pe tine, incet cu incet.
Mergi si fa-ti viata. Fa studii, calatoreste, sau mergi sa lucrezi in strainatate... Fa-ti experiente frumoase, cauta sa te cunosti, sa cunosti viata in adevaratul sens, sa te conectezi cu natura, sa-ti vindeci durerile sufletesti fie si mici daca sunt mici.
Fa bani si fa-te stabila material... Apoi dupa 25 de ani, poti vedea de copii, daca ai cu cine.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Mai este viața ta la fel când ai o problemă? Nu! Normal ca sunt factori care modifică pentru totdeauna corpul uman, nu numai sarcina! Important este: să vrei acea sarcină, să te bucure, să fii pregătită pentru ea, să fii sănătoasă ca să o duci la termen, să fii lângă cineva care să te prețuiască când o ai etc. Sunt multe aspecte care trebuie bine analizate și care sunt extrem de importante. Întrebarea e OK, dar grea pentru cine îi înțelege cu adevărat sensul. Numai bine!

| wqsaz a răspuns:

Depinde de femeie cum se îngrijește după ce naște.