| Maronica a întrebat:

Bună dimineața!
Sunt însărcinată în 6 săptămâni si ieri de dimineață m-am trezit cu pete de sânge. După ce am văzut petele am fugit repede la urgențe, acolo am dat chiar de doctorița care îmi supraveghează sarcina. Aceasta mi-a zis că încă am fătul unde trebuie și mi-a prescris arefam de 200.
In această dimineață m-am trezit iarăși sângerând și cu cheaguri.
Este vorba despre un avort spontan, nu? Nu mai este nimic de făcut, asa-i?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este vorba despre un avort spontan, nu? Nu. La 6 săptămâni el este o bucată de carne, nu un cheag de sânge.
Starea desarcină o poți vedea la ecograf.

| Zuzu1991 a răspuns:

Pana in 10 saptamani trebuie sa iasa si fat-ul si... din cate stiu eu, pe ala o sa il observi

asa ca lasa TAMPENIILE ca "nu mai e nimic de facut" si mergi iar la urgente

iti doresc un copil asa de sanatos ca sa iti scoata peri albi de cat de zvapaiat e big grin

| Floridori a răspuns:

Petele de sange pot sa apara in sarcina timpurie fara ca acestea sa reprezinte un pericol, ci doar spotting prin care se elimina ramasite de sange ramase in urma inflamatiei endometrului in momentul implantarii.

Depinde mult de culoarea sangelui (daca este maroniu, nu reprezinta pericol), dar cheagurile nu sunt de bun augur.Eu, in locul tau m-as prezenta din nou la urgente.In mod normal, daca exista iminenta de avort, se recomanda o priza de 600mg progesteron (Arefam) intravaginal, apoi cate 200mg de doua ori pe zi (in unele cazuri, chiar de 3 ori pe zi).

Daca iti doreai sarcina, mergi din nou la urgente.Fie ca se mai poate sau nu face ceva, tu macar o sa stii ca ai facut ceea ce era corect.

In perioada aceasta a sarcinii, este adevarat ca se produc cele mai multe avorturi, corpul respingand sarcina de cele mai multe ori din cauza ca exista defecte cromozomiale.Este un fel de selectie naturala facuta de creierul nostru.
Pentru cineva ce isi doreste respectiva sarcina, este trist, dar dupa un avort spontan, sansele ca urmatoarea sarcina sa fie una sanatoasa cresc considerabil.

Fugi din nou la urgente si vezi ce se intampla!
Numai bine!

| Iote a răspuns:

Mergi inca o data la urgente. Poate dai peste un medic care stie meserie.

| Buzi213 a răspuns:

Scuze ca ma bag in discutie ca am 18 ani si nu ar trebui, incerc sa ajut din cunostintele mele, dar din cate stiu eu asa de la biologie si din cate mai citesc prin carti, ai cumva crampe si dureri la nivelul abdomenului inferior? Pentru ca daca ai, e posibil sa fie un avort spontan si atentie, nu orice sangerare vaginala ce se produce in primul trimestru de sarcina anunta avortul spontan. De obicei simptomele care anunta un avort spontan ar fi durerile de spate diferite ca intensitate, de la usoare pana la severe, pierdere in greutate, mucus alb-roz sau culmea ameliorare subita a simptomelor sarcinii sau disparitia temporara a acestora. In orice caz, trebuie sa te mai duci inca o data la urgente pentru a elimina suspiciunea unui avort spontan. Sper ca te-am ajutat si scuze ca m-am bagat, sunt inca mic pentru chestiile astea.