| Andreea_Deea_1999_quMo a întrebat:

Buna-dimineata, TpU! Pentru cei care au experienta cu schizofrenici, care sunt simptomele degenerarii cu varsta pentru aceste persoane? happy
Ar putea ajunge la moarte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Schitofrenia este o boala mentala foarte serioasa si periculoasa. Daca nu exista cineva care sa-l supravegheze pe bolnav si sa-i dea medicatie corecta, bolnavul o ia razna si devine pericolus, putand sa-si omoare familia.

Este un caz celebru in Australia, a unui copil de romani, pe vremea aia avea vreo 20-22de ani, care dupa o adolescenta plina de droguri si-a facut praf creierul si asa a ajuns schitofrenic. Cat timp a luat medicatie a fost bine, dar la un moment dat nefiind tot timpul supravegheat a scapat si a inceput sa vanda lucurile parintilor din casa, ca sa-si cumpere droguri. Cand tatal a refuzat sa-i mai dea bani, a sarit la el cu cutitul, la injungiat in inima si apoi i-a taiat gatul tatalui si l-a pus pe garaj, dupa care a plecat sa-si omoare si mama, care era inca la servici.
Femeia a fost alertata de vecini si de Politie, deci a scapat cu viata, iar schitofrenicul prins in aceeasi seara si inchis la ospiciu.
Creierul unui schitofrenic este atat de degradat ca ei nu se mai pot acomoda cu viata normala si usor-usor se indreapta spre moarte, fiindca recuperare nu exista pentru ei. Acum depidne cat este de sanatos corpul si organele interne, ca o poate duce bine emrsi inca 5-10 ani sau chiar mai mult.

| Andreea_Deea_1999_quMo explică (pentru Violleta2022):

Face injectie. Mai are momente de psihoze mici, cand mi-a zis ca vrea sa opreasca apa in casa ei fiindca vine Dumnezeu si sa fie pregatita de "necazul cel mare".

| doctorandus a răspuns:

Ma nene, daca pacientul isi ia pastilele (de ex. risperidona), schizofrenia nu mai e boala aia fioroasa de acum 40 ani. La fel cum sifilisul nu mai e o boala de temut, nici schizofrenia nu mai e o boala de temut. Cu conditia ca pacientul sa inteleaga ca a lua medicamente e spre binele propriu.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Pentru strabunicii si stra-strabunicii tai, a fi infectat cu sifilis insemna o moarte atroce. Dupa ce s-a inventat penicilina, lumea nu se mai teme de sifilis.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cu moarte toti suntem datori.
cu tratament duci boala ani buni, e aproape ca un om normal

| FreddieM a răspuns:

Tanti Violeta vrea sa para inteligenta, dar de fapt e un butoi de ignoranță.
Bolile mentale nu scurtează durata vieții, e chiar simplu de dedus.
Cheers

| Mindfulness a răspuns:

Nu se moare de la schizofrenie, dar ajunge sa vă poată omorâ pe voi sau sa se sinucidă. Trebuie sa ia tratament, este obligatoriu pentru ea.

| StudentLaMedicina a răspuns:

De fapt, culmea e, că tratamentele psihiatrice omoară pacienții mai mult decât boala în sine. Antipsihoticele dau obezitate, diabet de tip II, etc.

Problema e că nu poți trăi dacă nu iei tratamentul. Cea mai bună abordare este să iei tratamentul, dar să ai şi un stil de viață sănătos în acelaşi timp.

| doctorandus a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Pacientii supraponderali pot supravietui mai bine bolilor severe care necesita spitalizare. Doar Covidul a anulat acest avantaj.

In mod normal grasii ajunsi la reanimare au avantaj fata de slabi.i ajunsi la reanimare.

| doctorandus a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Si sa-ti spun una si mai buna: unii care n-au psihoza/schizofrenie vor sa ia risperidona. In special muzicienii, drept leac impotriva tracului.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru doctorandus):

În colțul de lume unde sunt eu, când un pacient este internat în spital se stabileşte din capul locului "nivelul de tratament". Adică în caz de stop cardiac, se va resuscita pacientul? Şi este pacientul un candidat pentru terapia intensivă? Este o decizie luată de medici, familia e doar informată, ei nu au nimic de spus la asta. Un pacient cu obezitate, schizofrenie, DM II şi cine ştie ce alte comprbidități care l-au adus în situația de a avea nevoie de intubare şi/sau suport vasopresor probabil nici nu este un candidat pentru terapia intensivă.

Asta nu înseamnă să nu ia Antipsihotice, ci să ia seama de efectele adverse şi să încerce să trăiască sănătos, cu cât mai multe exerciții fizice, etc etc.

Cât despre abuzul de Risperidonă, nu cred că un medic sănătos la cap împarte Risperidona oamenilor doar pentru că "au trac".

| doctorandus a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Dap, muzicienii trebuie sa para nebuni ca sa primeasca risperidona. Sau recurg la piata neagra.

Dar la urma urmei: o problema psihologica (tracul) le distruge viata. De ce nu ar recurge la medicamente?

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru doctorandus):

Da, fiecare dă medicamente după evaluarea personală şi conştiința proprie. Sunt sigură că pe unii i-ar ajuta să ia Antipsihotice sau să bea un shot de ceva bun înainte de concert. Mă gândesc că şi terapia cu un psiholog poate ar fi bună, durează mai mult şi e muncă mai grea decât să înghiți o pastilă, dar cel puțin nu dă atâtea efecte adverse.

Acum dacă un doctor a prescris un medicament pentru cineva şi are el sigur argumentele lui pentru asta, nu pot eu să zic că nu e bine. Sper doar că a fost o evaluare profundă şi nu doar din vorbe. Iar evaluarea a fost făcută de un psihiatru, nu de orice doctor.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Sigur*

Autocorrectul mă trollează.

Mulțumesc pentru aceasta discuție clinică, o apreciez din suflet!

| Andreea_Deea_1999_quMo explică:

Dupa cum am spus mai sus, schizofrenia este o boala degenerativa si la ea a inceput asta, nu mai face curat in casa ei, doarme mai tot timpul, sta in pijamale toata ziua, nu mai vrea sa iasa din casa prea des fiindca ea zice ca are probleme grave cu inima, de mancat mananca putin de tot in anumite zile, iar in alte zile mananca tot ce ii este pofta dar in cantitati mici, vreau doar sa stiu ce poate sa urmeze, se punea in pericol cand iesea din casa, traversa iregulamentar si era sa o calce o masina, iar alta data o bicicleta, iar ea nu baga de seama, a trebuit sa o trag eu din drum ca sa nu fie calcata. Era cat pe ce sa dea foc si la bucatarie, iar cel mai rau, nu mai stie care este sucul sau apa.

| Andreea_Deea_1999_quMo explică:

Iar ea ia tratament injectabil. Daca nu e pe medicamente fiindca ea nu mai vrea sa ia, era mai rau, nu dormea decat foarte putin, auzea voci care nu erau acolo se izola chiar si de familie, voia sa omoare pe asa zisa vrajitoare care i-a distrus familia, iar in cele din urma nu mai manca decat odata la 2 zile cand ii aducea fiica ei mancare.

| ioana748 a răspuns (pentru Andreea_Deea_1999_quMo):

Ai punctat ceva important, anume cand aducea fiica ei mancare.
In astfel de cazuri daca nu exista o persoana care sa confere incredere pacientului, normal ca starea se agravează din ce in ce mai rau.
Stiu ca este greu dar sunt convinsa ca cu ajutorul afectiunij pe care fiica i-ar arata-o ar ajunge sa ia si tratament, ca sunt si pastilute orodispersabile, pac in gurita o olanzapina sau ce recomanda medicul si aceasta se topește rapid, nu mai trebuie apa sau altceva.
In stadiul in care dansa este are nevoie de insotire permanenta si de cineva care sa o iubeasca si sa aiba rabdare cu boala ei.
Multa sanatate,

| Andreea_Deea_1999_quMo explică (pentru ioana748):

Multumesc frumos. Dar am incercat sa ii explicam ca ea sufera de schizofrenie, iar ea da vina pe vrajitoare, daca nu isi mai ia tratamentul este in stare sa o omoare pe acasta zisa vrajitoare. Acum face injectia si accepta sa o faca fara refuzuri, iar acum nu mai poate sa abie grija de apartamentul ei. Oricum, cum se prezinta ea acum nu este ok, vreau doar sa stiu cum se poate agrava degenerarea ei treptata.

| ioana748 a răspuns (pentru Andreea_Deea_1999_quMo):

Trebuie sa treaca vreo șase luni de tratament ca sa inceapa o ameliorare.
Daca accepta tratamentul poate ar trebui sa treaca pe pastilute, ar fi mai uman totusi.
Dansa face parte din procentul de pacienți care neaga boala si trebuie dumneavoastră,apartinatorii sa va adaptati situatiei.
Este ca un copil mic si nu trebuie contrazisa,mai curand intrat in lumea ei si de acolo lucrat cu ea. Daca spune de vrajitoare, trebuie sa-i spuneti ca veti goni vrajtoarea acasa si ca este in siguranta. In orice fantasma de a dansei trebuie asigurata ca este in siguranta si aveti grija sa inlaturati "dusmanii". Nu incercati sa-i povestiti despre alta realitate ca nu o sa va creada niciodată.
Cum poate degenera? Pai, daca are cine sa aiba rabdare cu dansa, si ia tratamentul corect, poate ajunge chiar pe o linie buna de plutire si sa ajunga aproape de normalitate, halucinațiile si manifestările de tip paranoid chiar sa dispara.
Daca este lasata singura, normal ca starea se va degrada din cauza stilului nesanatos de viata si se va ajunge la internarea într-un centru de specialitate unde va fi tinuta pe somnifere, leguma.
In cel mai rau caz se poate rupe total de realitate, sa nu mai stie cine este si sa nu mai recunoască pe nimeni din jur. Sa nu se poata ingriji singura, sa nu mai aiba discernământ.
Multa sanatate,

| Andreea_Deea_1999_quMo explică (pentru ioana748):

Fiica ei sta cu ea. Este de acord cu tot ce zice ea, nu se contrazic, eu sunt doar o ruda de a ei. Eu si fica ei suntem foarte apropiate. Ea face injectia odata la 2 saptamani, o face de un an jumate deja. De cand a implinit un an a inceput sa nu mai gandeasca rational. A mers pe jos un km in loc sa ia un taxi, iar motivul ei era ca voia sa faca economie la bani, dar si-a pus viata in risc. M-am dus eu dupa ea in statie fiindca fiica ei nu reuseam sa o contactez. Era rosie ca racul in obraji si am dus-o acasa, a baut o gramada de apa dupa aceea.

| ioana748 a răspuns (pentru Andreea_Deea_1999_quMo):

Posibil acest tratament, care este pentru intretinere si cu eliberare prelungita nu este tocmai eficient, dar deoarece dansa a fost reticenta la idee s- a optat pentru injectii, care se fac mai rar si sunt mai bune decat nimic.
Niste pastilute zilnice, olanzapina are rezultate bune si eventual un somnifer in schema de tratament ar ajuta-o.
De obicei, se merge pe bajbaite pana cand pacientul raspunde la un tratament.
Da, trebuie monitorizata caci poate ajunge si la erori in comportament care i-ar pune viata in pericol.
Ei saraca ii era sete, dar daca nu i dadeai sa bea apa, putea sa lesine pe strada pentru ca nu constientiza exact ce se intampla.
Are nevoie de insotire permanenta si are dreptul acesta din partea statului.
Este bine ca fiica dansei nu sta separat si deja s- a obisnuit cum sa procedeze.
Cam asa se poate ajunge, Sa ai grija ca de un copil de 5 ani de ea pentru ca circuitele neuronale sunt degradate si posibil nici medicatia sa nu reuseasca mare lucru.

| Andreea_Deea_1999_quMo explică:

Multumesc tuturor pentru ajutor!

| Whitte a răspuns:

La moarte ajungem toti la un moment dat. Dar schizofrenia nu e boala organica. E boala psihica. Asta ii "ucide" pe cei din jur. Cu bolile psihice, dar sanatos in rest, poti sa traiesti si 200 de ani.