| Anonimademiercuri a întrebat:

Bună! Din păcate sunt grasă, la 1.73 am 81 kg, știu ca nu este extraordinar de grav, dar trebuie să slăbesc. Am început o dietă și doresc să ajung la 60 kg, dar am o problemă cu cântarul. Am cântar electronic, luni dimineața m-am urcat pe el și mi-a arătat 81, 4, astăzi m-am urcat pe el și mi-a arătat 83, 2. Eu am ținut dietă întreaga săptămână, am început să plâng, iar după 5 minute m-am urcat pe el și mi-arătat 79. Eu în halul ăsta nu rezist, acum chiar nu știu câte kilograme am. Oare să îmi cumpăr un cântar mecanic? Am înțeles ca sunt mai bune și dau rezultate exacte. Care sunt mai bune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Poate trebuie să îi schimbi bateriile la cântar, am pățit și eu, ma urcam azi și imi dadea o greutate, apoi peste o zi, doua imi arată cu 2 kg în plus deși era imposibil, că nu mâncasem mai nimic în zilele respective, i-am schimbat bateria și acum e totul ok. Mai bine ia și unul mecanic ca pe vremuri, acelea sunt cele mai sigure. Și să te cântărești dimineața imediat cum te trezești din somn, aceea este greutatea reală pe care o ai, pe parcursul zilei greutatea poate sa mai fluctueze, cu un kg, doua chiar, în funcție de ce mănânci și câte lichide bei.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Madaxo97):

Apropo, nu ești grasă deloc pentru înălțimea ta, nu trebuie să ajungi la 60 kg să arăți bine, și la un 65kg, chiar și 70 kg ai arăta super la 1.73 înălțime

| mODIN a răspuns (pentru Madaxo97):

Eu inteleg ca e la moda acum sa zici oamenilor ca tot ce trebuie sa faca e sa se accepte si faze de genul, dar hai sa fim seriosi, peste 80 de kg e foarte mult. Sunt barbat, mai inalt ca ea, am ceva masa musculara pentru ca fac sala si am si o ditai burta de bere, iar ea cantareste cat mine. Face foarte bine ca vrea sa dea jos de pe ea.

| Madaxo97 a răspuns (pentru mODIN):

Da, dar nu este nici obeza, ma refeream că nu trebuie să ajungă neapărat la 60 kg, și un 70, 65 ar fi ok, este înaltă, 80 kg nu este chiar asa mult, în niciun caz foarte mult cum spui tu, are vreo 10 kg în plus doar, pentru înălțimea ei, le dă jos imediat, într-o lună doua dacă își pune ambiția la încercare.

| Anonimademiercuri explică (pentru mODIN):

Da, trebuie obligatoriu să dau jos, eu vreau undeva la 55 kg, dar și un 60 e bine. Acuma am observat ca grăsimea e o modă, e chiar promovată, cică orice corp e frumos. Nimic mai departe de adevăr, nu orice corp e frumos, și cu toate ca nu sunt obeză, nu sunt la o greutate sănătoasă. Un corp frumos=un corp sănătos.

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, asa este, esti supraponderala.
La 1.73m ar trebui sa ai maxim 63kg.

Pune cantarul pe o suprafata plana din baie sau undeveain casa unde ai ciment, gresie sau lemn (nu pe covor si nici pe mocheta).

Vezi ca toate picioarele cantarului sa fie lipite de podea, ca-n felul asta cantarul este centrat si va arata realitatea.
In orice caz, esti supraponderala si la 79kg, deci plansul ala este inutil, ca nu te-a ingrasat cantarul ci bagatul in gura foarte multa mancare.

| Anonimademiercuri explică (pentru Violleta2022):

Sunt de acord, nu cântarul m-a îngrășat ci mâncatul, dar ca și orice om am și eu un suflet și emoții. Nu am cerut să fiu judecată, am pus o simplă întrebare legată de ce tip de cântar să aleg. Nu am plâns ca am 79 kg, am plâns ca mi-a arătat inițial cu 2 kg în plus față de luni în condițiile în care eu am ținut dietă și am făcut mișcare, știu ca nu aveam cum să ajung manechin în 4 zile, dar nici să mă îngraș nu aveam cum, de aceea am plâns, m-am speriat. Ființele umane au emoții, nu le poți controla după bunul plac, fiecare greșește, nimeni nu trebuie judecat, să arunce piatra cel fără de păcat. Pusei o întrebare despre cântar, am primit răutate gratis, ce să mai zici

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimademiercuri):

De judecat te-ai judecat singura, noi doar am dezbautut problema ta aici cu date oferite de tine, iar eu doar am confirmat ceea ce tu afirmasesi, dandu-ti sfaturi cu privire la cum sa asezi cantarul ala, ca sa nu mai arate erori, trebuind calibrat corect pe o suprafata perfect plana (dreapta).
De altfel esti singura vinovata de felul cum arati, asa ca nu da vina pe noi, cand tu esti suprata de ce ti-ai facut singura.
Iti mai spun un lucru: plansul nu ajuta, sa acuzi pe altii de felul cum arati, sau ca esti comentata iarasi nu ajuta. Dar ce ajuta cu adevarat este vointa sa mananci mai putin si sa faci zilnic sport, ca sa poti fi sanatoasa si sa ai o greutate ideala pentru inaltimea ta.
Mult noroc!

| Anonimademiercuri explică (pentru Violleta2022):

Normal ca sunt singură vinovată, dar sunt pe drumul cel bun, am dat deja 3 kilograme și nu mă opresc aici, eu am cerut ajutor strict cu cântarul, știu ce am de făcut ca să slăbesc, nu am nevoie de îndrumări pe acest subiect. Oricum problema s-a rezolvat, mi-am cumpărat un cântar foarte bun și totul e bine. Mulțumesc! O zi liniștită.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si cantarul meu face glume din astea.
Ca sa fiu sigur de rezultat, ma urc de doua ori pe el si nu iau in seama valoarea. Dupa prima cantarire, el se calibreaza, iar pe la a 3-a si a 4-a masurare sunt sigur ca aia este greutatea mea.
Prima este intotdeauna mai mare.

| timidu89 a răspuns:

Electronic am și eu, am dat pe el 140 sau 150 lei în 2019. E cu 4 baterii parcă, dar merge bine. Cat ai dat pe el și de când îl ai?

| Anonimademiercuri explică (pentru timidu89):

Am dat vreo 50 lei, de la eMag l-am luat de vreo 3 luni

| timidu89 a răspuns (pentru Anonimademiercuri):

Cam puțin în 2024, eu luasem de la dedeman cu 70 sau 80 lei inainte, dar nu mergea bine, asa ca am pus diferența de bani și a m luat altul.

| Sekim a răspuns:

Inainte sa te preocupi cu ce tip de cantar trebuie sa folosesti, ar trebui sa stii foarte bine la ce sa te astepti cand te urci pe el si cum functioneaza organismul tau. Organismul tau are nevoie de energie pentru a functiona zilnic ( in medie un adult consuma 2000 calorii facand nimic, stand ). Pentru a putea slabi corespunzator, tu trebuie sa ai un deficit caloric de maxim 1000 de calorii, adica sa mananci mai putin decat consuma corpul tau. Un deficit caloric cu mai mult de 1000 va cauza pierderea a mai mult de 4 kg de grasime. Daca pierzi mai mult de 4 kg de grasime pe luna este extrem de probabil sa apara pielea lasata care ramane si dupa ce slabesti. Cum ne ajuta aceste informatii? 1 kg de grasime = 7700 calorii ( aprox. ). Daca faci un calcul, deficit 1000 calorii/7 zile = 1 kg ( aprox. ). Statistic, cantarul electronic este mult mai precis decat cel mecanic. Ai grija la pozitia ta corporala cand te cantaresti, influenteaza mult. Greutatea ta depinde mult de factori precum : daca ai mers la baie, retentie de apa etc. ( se recomanda sa te cantaresti in fiecare dimineata pe stomacul gol ). Daca ai alte intrebari, adreseaza le aici si iti voi raspunde. Spor

| KovacsB a răspuns:

Deci de vina este cantarul.
Atunci poti manca linistita fara stres tot ce iti doresti.

| Anonimademiercuri explică (pentru KovacsB):

Eu nu am spus asta, dacă luni am avut 81, am ținut dietă toată săptămâna, iar astăzi aveam cu 3 kg în plus, e clar ca e o problema la cântar. Eu țin dietă și o să slăbesc, nu sunt bine acum, dar doar caut un cântar bun, care să mă ajute să îmi monitorizez progresul.

| Cipi1212 a răspuns:

La înălțimea ta nu așa grav să ai 81 kg.

| pain94 a răspuns:

Bună. Ține minte: noi mâncăm ca să trăim, nu trăim ca să mâncăm happy

| Anonimademiercuri explică (pentru pain94):

Foarte corect! Din păcate am învățat asta doar acum, dar niciodată nu e prea târziu.

| Raniasandra a răspuns:

Bună … tu ai o problemuță pe care trebuie să o rezolvi. Poți schimba totuși cântarul dar să știi ca nu îți ia din kg dacă îl schimbi…. Spor!