| Laly_4113 a întrebat:

doctorul mi-a spus ca am un "chist sinovial" si din prima a zis ca ar trebui sa ma opereze ca sa scap de el. Dar eu nu vreau operatie, mai ales ca stiu persoane care au facut operatii si mai tarziu le-a aparut din nou chistul. Stie cineva care a mai avut, o alta metoda, in afara de operatie (creme ceva, orice in afara de operatie; am auzit si de niste injectii cu steorizi, am citit pe net)? Mersi mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| angella1972 a răspuns:

Am avut si eu un chist sinovial la incheietura mainii drepte. m-au trimis la chirurgie si mi-a fost frica sa ma duc. m-a rezolvat bunica unei prietene prin masaj timp de o luna in fiecare zi.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici o alta metoda de a face chstul sa dispara. daca nu e foarte mare si nu creste, il poti lasa pur si simplu in pace.

| gaga_5261 a răspuns:

De cele mai multe ori nu este nevoie de tratament, chisul Baker se rezolva de la sine.

Daca acest chist este foarte mare si determina durere intensa, medicul poate prescrie urmatoarele tratamente:
- Terapie fizica. Aplicarea de gheata, un bandaj compresiv si folosirea unor carje pot ajuta la ameliorarea durerii si a tumefierii. Exercitii usoare de miscare si intindere pentru musculatura din jurul genunchiului pot ajuta la ameliorarea simptomelor si pastrarea functionarii genunchiului.
- Drenarea lichidului. Medicul poate drena fluidul din articultia genunchiului folosind un ac. Metoda se numeste aspirare pe ac si este de obicei realizata sub ghidare ecografica.
- Medicatie. Medicul poate injecta un preparat corticosteroid, cum ar fi cortizonul, in articulatia genunchiului pentru a reduce infalmatia. Astfel se poate ameliora durerea, dar nu previne intotdeauna reaparitia chistului.

De obicei medicul trateaza cauza care a determinat aparitia chistului si nu chistul in sine.
Daca medicul descopera ca ruptura de ligament este cauza supraproductiei de lichid sinovial, poate recomanda interventia chirurgicala pentru repararea ligamentului.

In unele cazuri, in special la pacientii cu osteoartrita, chistul poate sa nu dispara chiar si dupa tratarea cauzei. Daca acest chist nu se amelioreaza, determina durere si interfereaza cu abilitata de a indoi genunchiul, sau daca - in ciuda aspirarilor – lichidul din chist afecteaza functionarea genunchiului, poate fi necesara o interventie chirurgicala pentru indepartarea chistului.

Remedii la domiciliuSus

Daca medicul determina ca artrita este cauza chistului, el poate oferi urmatoarele sfaturi pentru reducerea infalamatiei si scaderea productiei de lichid sinovial:

- Urmarea principiului P.O.G.C.R.; aceste litere vin de la protectie, odihna, gheata, compresie si ridicare. Protejarea piciorului prin folosirea unor carje pentru a scadea greutatea ce se lasa pe genunchi si a permite deplasarea fara durere. Odihna piciorului. Aplicarea de gheata pe zona inflamata. Folosirea unui bandaj compresiv, si ridicarea piciorului cand acest lucru este posibil, in special noaptea.

- Folosirea unor antiinfalamatorii nesteroidiene sau a acetaminofenului. Antiinflamatoriile nesteroidiene, cum ar fi aspirina, ibuprofenul, naproxen, si alte medicamente similare pot ameliora durerea, la fel cum o poate face si acetaminofenul. Antiinfalmatoriile prescrise de medic pot oferi doze mai mari si o potenta mai ridicata decat cele care se elibereaza fara reteta.

- Reducerea activitatii fizice. Aceasta masura va duce la reducerea iritatiei la nivelul articulatiei genunchiului.

| madalinna a răspuns:

Mie mi-a trecut singurstraight face. Am avut unul la mana stanga, tot asa mi-au zis, ca trebuie operatie, blabla... Dar l-am lasat in pace si a trecut singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, am si eu un chist sinovial la mana dreapta si acum cateva luni mi s-a spart la ora de sport jucand volei, m-a durut ingrozitor si am fost la medic si mia recomandat sa pun ghiata pe mana sa se traga lichidul sin nefericire la cateva saptamani mi-a aparut iarasi si ma doare ingrozitor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Operatie facuta de un specialist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am unul la mana dreapta si ma duc maine la operatie, nu exista alt remediu sorry.nu-ti fie frica ca e usoara operatia si p deasupra iti tai doar pielea si il scoate.nu mai sta ca ti se poate sparge.bafta si lasa frica deoparte. pup

| Mucalau_Adrian_1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut..cat te a costat operația?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Laly, am avut si eu un chist sinovial, in urma cu 2 ani l-am eliminat prin punctie, lichidul din chist a fost scos cu o seringa, prin 2-3 impunsaturi. 2 ani a fost OK, acum a reaparut in alta parte...ma mai gandesc daca din nou il elimin sau astept sa dispara de buna voie :-)

| BlackRose4ever a răspuns:

Sal,eu am avut chist sinovial la mana dreapta si mi-am facu masaj CU BITTER SUEDEZ-o bucata de fasa pe care pui bitter-o legi de mana(fasa)si masezi-asta in fiecare seara. Dimineata iti iei jos bandajul si seara iti pui din nou.Mi-a trecut, vreo 3 luni nu am avut probleme dupa care mi-a reaparut.Am auzit ca unora le-a trecut.incearca mai intai asa si dupa aia o opriune ar fi operatia.Inainte de tratamentul cu bitter am fost la doctor si mi-a facut punctie...mi-a reaparut.Bitter se gaseste in farmacii.In plus poti sa-ti faci si ziua masaj da fara bandaj, foloseste.