| AnuAnyAnu a întrebat:

Doream sa va intreb:
1. Doare extractia maselei de minte?
2. Dor injectiile (anestezia)?
3. Cam cat dureaza interventia?
Multumesc! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Dor si una si alta, dar nu mai mult decat in cazul unei masele obisnuite si este suportabil.
Ceea ce este mai dificil este vindecatea dupa. Ramane o gaura mare acolo si intra mereu resturi de mancare. Ar fi bine sa folosesti un tampon cand mananci si sa te clatesti des cu apa cu sare.

| jmekerashu a răspuns:

1. Din propria experienta - doare ca dracul

2. E acceptabil, mai rau prima, dupa aia merge mai usor

3. aici afli tot ce trebuie sa stii despre extractie - http://www.i-medic.ro/stomatologie/extractia-dentara

| kiri11 a răspuns:

Depinde si de dentist, dar cu siguranta dupa extractie nu te va mai deranja nici o durere! Poate te va jena putin rana de pe urma extractiei dar intr-o perioada foarte scurta se va vindeca big grin