| roxanaroxyy a întrebat:

Buna dragii mei am o intrebare acum o saptamana am avut o raceala la ovare si menstruatia trebuie sa-mi vina vineri pe 24 ianuarie mentionez sa spun ca pe mine ma dureau sanii cu o saptamana inainte iar acum nu ma dor deloc posibil sa-mi intarzie din aceasta cauza ca am fost racita la ovare? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MiruD a răspuns:

Aaaa...eu am crezut ca ti-a intarziat. Stai linistita atunci. Nu ai de ce sa te ingrijorezi, mai ales si cu 4 zile inainte sa iti vina. Sanii poa´ sa te doara sau nu. La fel si burtica...nu e obligatoriu sa ai aceleasi simptome, in fiecare luna. O sa iti vina, ai sa vezi. E doar o dereglare a organismului! :*

20 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, din cauza unei anexite ( răceli la ovare ) se poate ca menstruaţia să întârzie între 3-7 zile!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, dacă ai făcut sex neprotejat, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| MiruD a răspuns:

Da. Organismul tau s-a dereglat din cauza racelii. Ai urmat un tratament pentru raceala? Nu trebuie sa o lasi netratata. Duce la alte boli. Ai grija! happy

| roxanaroxyy explică (pentru MiruD):

Multumesc pai am luat ceva antibiotic si mi-a trecut dar acum sunt ingrijorata cam cat poate sami intarzie multumesc ☺

| MiruD a răspuns (pentru roxanaroxyy):

Pai mie, odata, mi-a intarziat si o saptamana. Acum depinde si de fiecare. Sau iti vine de 2 ori pe luna si iti va curge foarte mult.
Sper sa nu fie alt motiv pentru intarzierea menstrei. huh? tongue

| roxanaroxyy explică (pentru MiruD):

Pai mai am o problema acum 3 sapt am practicat ceva jocuri cu pretenul eu l-am atins pe penis cu mana si dupa care cu acea mana m-am atins eu pe vagin dar deasupra nu la intrare cred ca aveam pe mana acel lichid da nu foarte mult dar nu-i vorba de sperma se poate sa fie ceva sarcina? nas crede findca sunt virgina si nu am facut nimic cu el

| MiruD a răspuns (pentru roxanaroxyy):

tongue Nu cred. Sigur e de la raceala. Dar cat ti-a intarziat?

| roxanaroxyy explică (pentru MiruD):

Pai acum vineri trebuie sa-mi vina pe 24 dar sanii nu ma dor si n-am niciu simtom eu in fiecare luna aveam aceste simptome mi se intareau sanii si ma dureau cu o saptamana inainte sa-mi vina de acea acum nu ma dor si mai sunt 4 zile si na sunt ingrijorata de sarcina nu cred ca e vorba ca nu am facut nimic.

| roxanaroxyy explică (pentru MiruD):

Nu multumesc mult mi-ai fost de ajutor. te pup

| MiruD a răspuns (pentru roxanaroxyy):

Ma bucur. Oricand ai nevoie, sunt aici! big grin Si eu te pup :*

| roxanaroxyy explică (pentru MiruD):

Da pentru asta dau funda tie ♥

| MiruD a răspuns (pentru roxanaroxyy):

♥ Mersiii!♥

| roxanaroxyy explică (pentru MiruD):

Da meriti findca chiar eram ingrijorata sper sa mai vorbim ai grija de tine. pup ♥ ♥

| MiruD a răspuns (pentru roxanaroxyy):

Si mie mi-ar face placere sa mai vorbim! Si tu ai grija de tine si sa te imbraci sa nu mai racesti. Noi fetele suntem foarte sensibile. Si trebuie sa avem grija de noi. Ca altfel, ce s-ar face iubitii nostri? happy

| roxanaroxyy explică (pentru MiruD):

Da asa este eu atunci am facut o greseala m-am lasat dusa de val dar numai o sa fac asa ceva findca ma gandeam sa nu cuma sa raman insarcinata asa dintr-o prostie stiu ca pare o nebunie dar cand esti stresata te gandesti la multe chestii. sper sa nu am nimic legat de sarcina ca mor

| MiruD a răspuns (pentru roxanaroxyy):

Nu se pune problema despre sarcina. Ti-am zis. Tu iti faci griji cu 4 zile inainte sa iti vina. Pai mie cand mi-a intarziat cateva zile,. tongue
O sa iti vina... :*

| roxanaroxyy explică (pentru MiruD):

Asa sunt eu ma stresez repede sper sa fie bine pff numai am avut astfel de problema si ma cam macina sper sa-mi vina pana duminica. pup

| roxanaroxyy explică (pentru MiruD):

Iti dau idul meu sa mai vb e Allyalina53 te pup

| MiruD a răspuns (pentru roxanaroxyy):

Te.am bagat in lista. :*

| MiruD a răspuns (pentru roxanaroxyy):

Aaaa...eu am crezut ca ti-a intarziat. Stai linistita atunci. Nu ai de ce sa te ingrijorezi, mai ales si cu 4 zile inainte sa iti vina. Sanii poa´ sa te doara sau nu. La fel si burtica...nu e obligatoriu sa ai aceleasi simptome, in fiecare luna. O sa iti vina, ai sa vezi. E doar o dereglare a organismului! :*

| RazvanMihai17 a răspuns:

Asta cam e treaba de fete, dar vreau sa te ajut. Asa a patit si iubita mea a racit la ovare si i-a intarziat, imediat s-a dus la ginecolog si a luat un mic tratament din cate stiu eu si acum nu mai are nici o problema, sper ca te-am ajutat, nu e de glumit cu chestiile astea din cate stiu eu...

| roxanaroxyy explică (pentru RazvanMihai17):

Multumesc mult am luat ceva antibiotic si mi-a trecut.