| micutsa19 a întrebat:

Buna dragilor,am si eu o nelamurire,,, de fiecare data dupa ce fac dus mi se irita pielea de pe fata si de la gat in jos inca vreo 10 cm in sensul ca ma inrosesc toata ca racul(in aceea zona) si daca imi mai curge cate o picatura de apa pana imi usuc parul imi da un fel de senzatie de mancarime totusi nu ma scarpin doar ma sterg si se inroseste mai tare,,, aveti cumva idee ce e in neregula cu pielea mea? chestia asta dureaza pana la 20min dupa care revine la normal,stiu poate pare o intrebare banal insa pentru mine conteaza, poate e vreo afectiune a pielii
multumesc frumos dau funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai o alergi la produsele de curățare, gel de duș, etc. cu ce intră pielea în contact.
Trebuie să vezi ce anume îți face neplăcerea asta, trebuie luat și în calcul și componența apei, și ea poate aduce neplăceri.
Mergi la medicul de familie/dermatologie.
Sănătate.
Pa, pa.

11 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Asa patesc si eu, cand ies din baie zici ca am esit din cuptor, rosu foc.
fac baie cu apa foarte fierbine, daca nu simt ca arde pielea pe mine nici nu zic ca fac baie.
Insa dupa cateva minute ma albesc ca albusulaughing

| BiuL a răspuns:

Incearca sa nu faci baie in apa fierbinte ca dilata vasele de sange si se inroseste pielea, sa fie apa calduta. Foloseste un gel de dus pentru piele sensibila, preferabil fara alcool, parfum. Si pe fata sa nu te speli cu sapun sau gel de dus, doar cu demachiant sau geluri special pentru fata. Incearca sa stai in baie maxim 20 de minute si cand te stergi cu prosopul sa nu te freci, doar sa tamponezi pielea usor.

| micutsa19 explică (pentru BiuL):

Tocmai asta e faza ca nu e apa fierbinte e doar potrivita...

| pefelie a răspuns (pentru micutsa19):

Eu cred ca este de la gelul de dus sau de la sampon, depinde are ceva in el care te irita. Incearca sa le schimbi!

| micutsa19 explică (pentru pefelie):

Asa o sa fc happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E apa prea calda. E firesc, se intampla oricui, dar nu fac oamenii caz de asta.

| micutsa19 explică (pentru anonim_4396):

E ok am intrebat doar...

| pefelie a răspuns:

Poti fi alergica la gelul de dus, sau din cauza apei care este fierbinte. Astea sunt principalele motive! Stai linistita ca nu e nimeni alergic la apa happy

| Morder a răspuns:

Ti se duce si pielea? daca da e normal aceea e pielea moarta si eu patesc la fel dar trece repede.

| micutsa19 explică (pentru Morder):

Nu,nu mi se duce pielea...ar fi culmea sa mai umblu si „julita pe fata" laughing glumesc...