| rougelikestar a întrebat:

Buna dragilor :* dau funda super repede deci prietena mea [cea mai buna] are un furuncul la picior aproape de zona inghiala si trebuie sa se opereze si i este frica as vrea si eu sa stiu cum decurge operatia asta eu azi am fost la o vecina la spital si in salon cu ea era o femeie care avea aceeasi problema ca si ea si ea e pregatea de externare si am vazut ca avea un bandaj intre picioare si nu parea sa o doara foarte tae credeti ca pot lua si eu daca stau langa ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| DMentor a răspuns:

Se aplica anestezie locala care este doar o injectie, apoi se extrage cu un instrument numit electrocauter. Nu exista senzatie dureroasa, poate discomfort cauzat de stress-ul interventiei. Ulterior, dupa trecerea efectului anestezicului, pot exista mici senzatii de jena sau durere care persista cateva zile, insa este important felul in care se respecta indicatiile medicului in ceea ce priveste toaletarea zonei respective.