Întrebare recomandată | titanus a întrebat:

Buna!
Dupa cat timp de la operatia de apendicita pot sa fac din nou
1)BOX
2)Sala
Daca conteaza, am stat 4 zile in spital, dupa operatie nu am luat antibiotice.
Mersi anticipatbig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BuGz a răspuns:

Stimate domn, dvs. trebuie sa retineti ideea ca, cea mai mica leziune tegumentara, (piele) are o perioada de vindecare cuprinsa intre 8-14 zile, perioada in care organismul incearca sa reconstruiasca structurile anatomice lezate si se stie ca niciodata o cicatrice nu va fi ca si structura originala pe care mama natura a construit-o.

Iar o interventie tip "apendicectomie" inseamna ca a fost deschis si peretele musculo-aponevrotic al abdomenului, unde vindecarea initiala se prelungeste cu inca o saptamana. Orice interventie pe peretele abdominal inseamna un punct vulnerabil prin scaderea rezistentei peretelui abdominal. Apendicele a fost excizat printr-o incizie si aceasta incizie a putut fi de cinci sau zece centimetri.

Chiar dupa o refacere foarte buna a peretelui abdominal in aceste trei saptamani dvs. trebuie sa aveti in vedere ca adevarata recuparare dureaza sase luni pana la un an, in care dvs. trebuie sa evitati efortul fizic care poate creste presiunea abdominala peste limitele fiziologice care se afla intre cc20-100 cm H2O. Aceasta presiune in efort fizic exagerat, precoce, poate ajunge la valori de cateva sute, suficient pentru a produce o dehiscenta, insemnand cedarea suturii post operatorii expusa la o mobilizare si efort precoce.

Aveti nevoie de o alimentatie corespunzatoare dupa sfaturile chirurgului si medicului curant si dozarea progresiva a efortului fizic in timp, evitarea efortului fizic exagerat va fi minimum 6 saptamani, dupa care va veti doza in mod inteligent activitatea fizica in cursul unei perioade de 2 luni, 6 luni si un an.
Funda?!?!

| OmulĂla a răspuns (pentru BuGz):

Jeez, man. Când îți citeam răspunsul eram ceva în gen,, mamă, tipul știe ce zice,,, iar apoi ai dat-o rău de tot în bară cu ultimul rând. De pe ce site ai dat copy-paste? How lame.

| BuGz a răspuns (pentru OmulĂla):

Nu inteleg ce va face sa vredeti ca am dat Copy-Paste de pe vreun site.
am adaugat la sfarsit si ceva de alimentatie caci pot interveni efecte secundare daca el nu respecta o alimentatie echilibrata.
Daca dumneavoastra credeti ca nu este bun raspunsul Cautati altul mai bun.
O si/seara buna.

| OmulĂla a răspuns (pentru BuGz):

Mă refeream la cerșitul acela penibil de fundă, dar în fine...

| BuGz a răspuns (pentru OmulĂla):

A da si in primul rand sa i-l lasam pe titanus sa decida

| BuGz a răspuns (pentru OmulĂla):

Wow acesta din cate vad eu aproximativ 90% din vizitatorii TpU folosesc asa ceva.
Nu inteleg de ce nu as putea folosi si eu?
Si omul nu este obligat sa imi de funda daca raspunsul nu l-a ajutat in vreun fel!

| OmulĂla a răspuns (pentru BuGz):

80% din oameni suferă de retard neidentificabil. Sunt mulți, ce-ar fi să fim ca ei?

| Zeflemitoarea a răspuns (pentru OmulĂla):

Ahahah. Îţi vorbeşte cu,, dumneavoastră". Dacă pe un site banal, unde ai protecţia anonimatului, se vorbeşte cu,,dumneavoastră", în situaţia în care, poate, eşti mai mic ca el, atunci...

| BuGz a răspuns (pentru Zeflemitoarea):

V-a dati seamna

15 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Peretele abdominal incizat are nevoie de 6 luni sa se refaca. Orice lovitura in zona respectiva poate sa iti cauzeze probleme serioase, la fel si ridicarea greutatilor( dehiscenta de plaga, eventratie sau chiar evisceratie).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai asteapta

| omide a răspuns:

Dupa ultima vizita medicala ar fi ok, in schimb ia-o incet

| iKivy a răspuns:

Practic eu stiu ca dupa 3-6 luni poti sa revi la ce ai facut si inainte doar ca nu asa dintr-o data... ci treptat big grin

| DianaOlexiuc a răspuns:

Cam dupa 6 luni este recomandat de medic, insa medicul ar fi trebuit sa iti confirme asta. Potisa consulti medicul de familie si sa il intrebi... funda?

| titanus explică:

Va multumesc dar, fara suparare MasterGold merita funda.
Mersi tuturor pentru timpul acordat.

| άηηε a răspuns:

In general dupa 6 luni de la operatie se poate face din nou sport. ( FUNDOI? )