| anonim_4396 a întrebat:

Buna! E adevarat ca daca iti începi viata sexuală scapi de acnee? Eu am fost pe la vreo 5 medici, mi-am facut toate analizele, am mers inclusiv la ginecolog si la endocrinolog, am luat vreo 5 tipuri de antibiotice(nu mai vreau sa iau in continuare fiindca imi afecteaza ficatul si flora intestinala si tot nu ma ajuta sa scap). Am folosit nenumărate creme dar degeaba.Eu am 22 ani si inca sunt virgina, ma gândeam ca din cauza asta mai am cosuri pentru ca am incercat toate metodele ca sa scap de ele si nu a mers.Eu am un prieten de 7 luni si el vrea sa facem dragoste. Mai multa lume mi-a spus că de acolo se trage si incep sa cred si eu.Sunt dispusa sa imi incep viata sexuala fiindca am totusi o varsta matura(22 ani)fata de altele care isi incep viata sexuala la 15 ani.Eu as vrea sa imi incep viata sexuală daca in acest mod as reusi sa scap de cosuri pentru ca am acnee de 12 ani si ma enerveaza zilnic asta dar am nevoie si de un feedback din partea voastră.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Claudia3110 a răspuns:

Draga mea, acneea nu dispare cu inceperea vietii sexuale. Acesta este doar un mit. Difera de la organism la organism. Trebuie sa ai grija la alimentatie, daca fumezi sa te opresti din a fuma, sa ai un ritm de viata sanatos. Nu iti pierde speranta, si ai grija sa nu intri intr-o depresie cu gandul asta, o sa scapi de acnee.
Iar legat de viata sexuala, parerea mea este sa iti incepi viata sexuala cand simti, nu ca sa scapi de acnee. Prima noapte trebuie sa fie ceva unic, sa iti amintesti de ea mereu cu zambetul pe buze, si cu o persoana cu care stii ca nu o sa iti para rau, chiar daca o sa te desparti de el peste ani.
Sper ca te-am ajutat?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu are nici o legatura acneea cu sexul!
Sincera sa fiu ma asteptam sa ai vreo 10 anisori cu asemenea remarca! Cum dumnezue este posibil sai 22 de ani si sa crezi asmenea tampenii spuse probabil de baieti, ca sa te convinga sa ai sex eu ei.
Acneea se curata cu apa calda si sapun, spalat bine si frecat, in special seara, inainte de culcare, cand trebuie sa elimini tot praful, transpiratia, impuritatile si mizeria care s-a depus peste zi.
O fata spalata zilnic dimineata si seara, mentinuta curata NU are acnee si nici puncte negre.

Inca ceva: vara nu se pun pe fata: fond de ten, pudra sau alte machiaze care infunda porii tenului, fiindca imediat il inflameaza si asa apar bubele pe fata.

In ce priveste viata sexuala, incepe-o cu barbatul iubit, cand il vei gasi si incearca sa te maturizezi, ca ai o varsta maricica, dar esti foarte naiva.

| SetYourselfFree a răspuns (pentru Violleta2022):

Tin sa te contrazic! imi îngrijesc foarte bine fata dimineata si seara, folosesc si tot felul de măști, am folosit tot felul de mărci celebre nu produse de 2 bani, am folosit si antibiotice de pe la dermatologi si degeaba. poate tu nu ai avut acneea mea si e usor sa spui ca trece asa usor

| Konstantinos99 a răspuns:

Faptul ca esti virgina iti ofera cea mai mare virtute posibila si faptul ca sufletul tau este original si pur. Pentru cateva cosuri care apar si dispar pe fata nu cred ca vei renunta la frumusetea ta interioara, SERIOS. SI eu am 22 si eu ma confrunt cu acelasi lucru, poate ca esti fata si conteaza mult aspectul : nu ai voie sa te dai cu font de ten, sa te machezi. Sfatul meu este sa lupti, asta te face speciala, nu lipsa cosuriilor, nu machiajul. Asta am mostenitwinking ne multumim si mergem mai departe, din cate am inteles in jurul varstei de 25-28 de ani se termina oricum povestea. Deci nu zgarmana cosuriile, ca sa nu lase semne, mergi DM, au creme antiacneice ce pentru mine au efect temporar, si chiar inca le folosesc poti sa mergi si la farmacia Alissa (aici se prepara manual medicamente si am beneficiat de 1 an fata cosuri in schibul unor creme transparente ). Sa iei in considerare cele spuse de mine, e spre binele tau, prietenul tau poate sta locului si 2-3 ani daca te iubeste fara sex, tu trebuie sa te menti curata si sa gasesti solutii, cauta si vei gasi cere si ti se va da. Domne ajuta succes!