| Lolitaloli a întrebat:

Buna! E prima data cand pun o intrebare aici, asa ca nu prea stiu cum se procedeaza.
Mi-a dat medicul ginecolog anticonceptionalele logest si mi-a recomandat sa iau aspenter in fiecare zi pentru a evita cheagurile de sange din cauza ca sunt fumatoare. A mai luat cineva aspenter zilnic? Parca mi se pare to much sa iei zi de zi aspirina.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Este recomandat.Chiar si femeile insarcinate iau, cel putin pana in trimestrul 3, deci nu este chiar atat de grav.

Pana la urma, nu iei o aspirina intreaga (500mg), ci Aspenter de 75mg.E o diferenta, dupa cum vezi.

Faci cum vrei, pana la urma este corpul tau, dar daca nu planuiesti sa te lasi de fumat, ar fi bine sa iei Aspenter, cel putin pe durata tratamentului cu AC...

Multa sanatate!