| Anonymous39045 a întrebat:

Bună,e un mesaj mai mult pentru femei
Este adevărat mitul ca dacă are bătăile sub 140 e băiat și dacă e peste 150 e fata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Nu stiu despre acest mit, dar in luna a 5-a ai un control mai amanuntit in care afli si sexul copilului.

| liviaArianna a răspuns:

Mitul că ritmul cardiac fetal poate indica sexul copilului nu este susținut de dovezi științifice. Bătăile inimii fetale, în general, pot varia și nu sunt un indicator fiabil al sexului copilului. De obicei, bătăile inimii fetale încep să fie monitorizate în jurul săptămânii 6 de sarcină și pot fi influențate de mai mulți factori, inclusiv:

1. **Starea de sănătate a mamei**: Anxietatea, stresul sau activitatea fizică a mamei pot influența ritmul cardiac fetal.
2. **Vârsta gestațională**: Ritmul cardiac fetal poate varia în funcție de săptămânile de sarcină.
3. **Activitatea fetală**: Mișcările și activitatea copilului pot influența și ele bătăile inimii.

Pentru a determina sexul copilului, cel mai precis mod este ecografia, care poate oferi o estimare a sexului copilului începând cu săptămâna 18-20 de sarcină. Alte metode, cum ar fi analizele de sânge, pot oferi de asemenea informații precise despre sexul copilului.