| jessyyou a întrebat:

este adevarat faptul ca daca simti nevoia sa maninci un aliment inseamna ca ai nevoie de el/organizmul cere? Spre exemplu de dimineata maninc ovaz cu lapte pentru ca stiu ca da energie si bla bla, insa simt nevoia de a minca ou, am impresia ca ma satur mai bine dupa ou decit dupa altceva care se presupune a fi sanatos. Nu inteleg cum sa-mi aleg o dieta perfecta. Imi plac mult bananele, ouale, brinzeturile, stiu ca astea sunt proteine, carnea imi pare un aliment gustos, insa as putea sa n-o maninc. In ultimul an am inceput sa maninc "ceea ce imi pare frumos" nu pentru ca voiam sa maninc, si am observat schimbari nu tocmai bune in organizmul meu, ma simt mai obosita, nu sunt la fel de agera/rapida ca inainte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Organizzzmul tau reactioneaza prost pentru ca nu faci sport

| jessyyou explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Ma ocup cu sportul in fiecare zi, si problema e ca in ultimul timp muschii mei sunt tot mai obositi

| Undertakerr a răspuns:

Buna! In primul rand carnea este cea care ne da aportul de proteine de care avem nevoie, in a doilea rand este posibil sa ai o lipsa de calciu sau de alta substanta din organism si de aceea simti nevoia de a manca anumite alimente! ncearca sa faci niste analize si dupa sa iti faci dieta dupa nevoile tale! Sper sa fiu de ajutor!