| jessyyou a întrebat:

este adevarat faptul ca daca simti nevoia sa maninci un aliment inseamna ca ai nevoie de el/organizmul cere? Spre exemplu de dimineata maninc ovaz cu lapte pentru ca stiu ca da energie si bla bla, insa simt nevoia de a minca ou, am impresia ca ma satur mai bine dupa ou decit dupa altceva care se presupune a fi sanatos. Nu inteleg cum sa-mi aleg o dieta perfecta. Imi plac mult bananele, ouale, brinzeturile, fasole stiu ca astea sunt proteine, carnea imi pare un aliment gustos, insa as putea sa n-o maninc. In ultimul an am inceput sa consum "ceea ce imi pare frumos" nu pentru ca voiam sa maninc, si am observat schimbari nu tocmai bune in organizmul meu, ma simt mai obosita, nu sunt la fel de agera/rapida ca inainte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Corpul uman,organismul,nu este "setat"pe alimente,adica in momentul care simti ca pofteti ceva,el iti cere acel fel de mancare. Poate simti nevoia de dulce, sarat, iute, amar, deci ca gust.Fiecarui om ii place un anumit gust, produs.Mie imi plac fainoasele, dulciurile.Am nor oc de un metabolism alert si imi pot permite acest desfat(dar nu mult ca am o oarecare varsta).
La fiecare masa,ar trebui sa ai glucide,proteine,fibre,vitamine,minerale, lichide. Asa ca, le poti combina, din mancarurile, produsele care iti plac.Nu trebuie sa-ti impui anumite produse, ca fac bine, daca nu-ti plac.Stresul este cel mai mare dusman,atat in diete,regimuri,cat si pentru organele interne,psihicului.
Carne,ar trebui sa mananci(peste, pui, curcan fara pielite, vita)deoarece de acolo iti iei vitamina B12, care nu se gaseste decat in aceste produse.
Combina dimineata,o cana de lapte sau iaurt degresat cu cereale integrale(tarate,ovaz,orz,porumb) cu banane taiate,stafide,nuci,mar,para,poate putina miere. Apoi un ou fiert moale(se digera mai usor)+o felie paine integrala cu seminte,sau graham,secara+o leguma(rosie,castravete,ridiche,ardei).
La pranz,o supa din legume pasate, apoi o fasole scazuta+salata(sfecla+radacina telina+morcov+otet de mere cu miere).O ciorba dinlegume cu dovlecel(poti face si o mancarica).O friptura de pui la cuptor cu legume si condimente, in special usturoi, piper.
La cina, un ceai din fructe padure+1-2 felii paine graham+cu branza,peste care pui suvite de ardei.
Oboseala poate sa vina si din faptul ca te tot gandesti ce TREBUIE sa mananci,cum sa le combini.Cel mai important,este sa elimini,prajelile,fainoasele,grasimile si sa consumu mai multe fructe si legume crude,supe, ciorbe,borsuri,mancarica cu legume si ceva carne(cat podul palmei tale),lactate slabe(sincer eu nu cumpar din comert "gelurile" acelea de iaurt degresat,il fac eu din lapte de luat de la oameni si dau jos grasimea),cereale integrale,ceaiuri(tei,sunatoare, fructe padure amestecate sau nu) si mai ales APA(nu bauta, data peste cap, ci "mestecata" si inghitita).
In raspunsurile mele, o sa gasesti unele sfaturi despre meniuri, cum sa le combini.

3 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Organizzzmul nu cere nimic

| Doctorfishadi a răspuns:

Buna! Chestia cu organismul cere nu e valida, pur si simplu ai pofta de ceva. Daca te afli in fata unui orez cu lapte si tu ai manca tort, asta inseamna ca organismul cere e-uri? Daca nu iti face bine carnea nu o mai manca, sau incearca pestele este mult mai sanatos decat alte alimente. Daca tii o dieta incearca legumele si fructele.Castravetele este un aliment foarte bun din acest punct de vedere.Prin digerarea lui organismul pierde mai multa energie decat ofera el.La cate kcalorii asimilam zilnic acesta este un lucru benefic. Daca vrei pur si simplu sa mananci mai sanatos si sa iti mentii silueta dar fara sa te ingrasi sau sa slabesti, adica pur si simplu sa ramai cumesti dar in forma poti manca si carne, dar de mai multe tipuri si in combinatie cu fructele.Cel mai bun mod de preparare a carnii este fripta sau fiarta, eliminandu-se din grasimi.La deserturi poti daca vrei sa inlocuiesti zaharul cu mierea.Bafta si FUNDA!

| Bla1990 a răspuns:

Nu cred ca e adevarat... Eu simt mereu nevoia de a manca dulciuri. Asta nu inseamna ca organismul meu le cere pentru ca sunt nesanatoase. Asta inseamna ca aproape mereu mi-e pofta de dulciuri tongue happy