| anonim_4396 a întrebat:

este cineva care a facut analize la sange pentru depistarea unei sarcini? As avea nevoie de ajutor in legatura cu interpretarea unei astfel de analize.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, eu. Si stiu sa le si interpretez, trebuie sa-mi dai valoarea analizei, valoarea normalului (e trecuta in paranteze si e specifica fiecarui laborator) si prima zi a ultimei menstruatii

| AndyLavy a răspuns (pentru Brigaela):

Valuarea este 6119.00. aici este problema la valoarea normalului sunt trecute 2 valori pentru fiecare saptamana si anume
sapt 3= 5.8-71.2
sapt4= 9.5- 750
sapt 5 = 217- 7138
sapt 6 = 158 - 31795
sapt 7 = 3697- 163563
sapt 8 32065- 149571
etc...
Cf acestor valori este sarcina in saptamana 5?

| AndyLavy a răspuns (pentru Brigaela):

Prima zi a fost 10 decembrie

| Brigaela a răspuns (pentru AndyLavy):

Ar trebui sa fii insarcianta cam la inceputul ceie de-a saptea saptamani si valoarea este corecta, te incadrezi perfect in saptamana a saptea (sau la sfarsitul saptamanii a sasea daca ai facut analiza saptamana trecuta).

| AndyLavy a răspuns (pentru Brigaela):

Da. analiza este facut vineri. multumesc mult!