| DreamerBoy a întrebat:

Este posibil sa mi se extraga doua masele de jos (nu sunt una langa alta). Sunt penultimele de pe fiecare parte (una in stanga, cealalta in dreapta). Am inteles ca maselele joaca un rol important in mestecarea mancarii. Daca mi se vor scoate maselele atunci nu voi mai mesteca bine? Sunt cam ingrijorat. Mi-am neglijat dantura si nu am mai fost la dentist de 7 ani (enorm de mult, stiu) deoarece n-am dat importanta acestui aspect, dar am gresit foarte mult. Dupa aceasta posibila extractie voi strange bani pentru un implant, dar pana atunci ma cam ingrijoreaza treaba asta cu mestecatul. E vina mea ca s-a ajuns aici. Pot mesteca si fara ajutorul acestor masele? Adica ma gandesc ca sunt doar 2, si nu sunt singurele de pe partea de jos. Voi merge oricum la dentist saptamana viitoare, stiu ca nu este site de medicina, dar as vrea niste pareri orientative. Sper ca m-am exprimat bine. Precizez ca am 18 ani si sunt baiat. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| christine99 a răspuns:

Nu o sa fie de acord sa ti le scoata daca mai pot fi salvate, o sa-ti puna o plomba sau o coroana dentara.

| mngzx a răspuns:

Iti pui masele artificiale(implant masea de portelan ) happy