| Dobre_Violeta_1980 a întrebat:

Eu de aproape 4 luni sufar de anxietate si tulburari de panica. Uneori in timpul cursurilor simt ca nu mai rezist, sunt disperata, sa merg acasa, sa fiu in siguranta. Imi simt inima groaznic de obosita tot timpul. Este vreo posibilitate sa imi cedeze sau sa fac vreo boala de inima?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Crisstinayy12 a răspuns:

Buna! Nu se intampla nici o boala de inima daca ai anxietate! Anxietate este o boala mintala, iar mintea si gandurile noastre ne aduc la aceste boli.Anxietate nu aduce nicio boala si nu o sa fi nimic din astea. Nu mai fi anxioasa. Du-te la doctor, nu spune asa ca esti. Poate ai anemie.

Nu se intampla nimic draga, stai linistita, anxietatea este o boala cum gandesti si nu afecteaza nimic altceva. Gandeste pozitiv! Boala asta o treci usor daca esti fericita, si e foarte usor sa treci prin ea.

Răspuns utilizator avertizat
| Skippy223 a răspuns:

Pe scurt: Da
Mai detaliat: Cresc doar sansele de a avea un atac cardiac pentru ca corpul tau este expus la nivele mari si nesanatoase de hormoni de stres cum ar fi adrenalina si cortisolul.

Te inteleg perfect, crede-ma. Ai fost diagnosticata cu anxietate, sau ai descoperit tu asta?
Daca nu ai fost la un psicholog, te sfatuiesc sa mergi pentru ca el poate sa decida daca ai nevoie de medicamente, si daca da, te vor ajuta.
Acuma ce pot sa-ti spun, sa te calmezi? Stiu ca nu ajuta cu nimic, dar e bine sa realizezi ca atacurile de panica nu sunt un rezultat al unor probleme fizice. Daca reusesti sa gandesti rational in situatii de panica, nu o sa fi la fel de mult afectata de atacuri, chiar daca este infricosator.
Sunt unele metode de a respira in situatii de genul care te calmeaza, documenteaza-te daca nu ai facut deja asta!

Sper sa fi mai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| Skippy223 a răspuns (pentru ramon2473):

Am ales cuvantul nepotrivit, imi dau seama. Ce am vrut sa subliniez este ca un atac de panica devine mai intens atunci cand incepem sa ne facem tot felul de imagini in cap, nu? Daca sti la ce sa te astepti inaintea unui atac, poti sa iti controlezi reactia si va trece.

Si eu vorbesc din experienta, si pot sa iti spun ca dupa un timp, daca nu o bagi in seama, sau sti la ce sa te astepti, trece. Cel putin pentru mine. Acum fiecare om e diferit si atacurile de panica difera de la un om la altul. Eu de exemplu am batai rapide de inima, transpiratie, imi aud propria respiratie(rapida) in urechi si totul devine incetosat. Daca imi inchid ochii si accept ce mi se intampla, usor incep sa ma calmez.

Răspuns utilizator avertizat
| Skippy223 a răspuns (pentru ramon2473):

Scuze daca am sunat agresiv, nu a fost cu intentie!

Răspuns utilizator avertizat
| Crisstinayy12 a răspuns (pentru ramon2473):

Si eu am avut anxietate si am trecut singura peste asta. Mi-am dat seama singura. Ma tot gandeam de moarte...
Mai bine nu o speriati ca sa ajunga foarte anexioasa.

Anexitatea nu e mare scofala! big grin

| Skippy223 a răspuns (pentru ramon2473):

Multumesc. Sper ca macar am putut sa o ajutam pe Violeta.

| Dobre_Violeta_1980 explică (pentru Skippy223):

Am incercat sa fac exercitii mindfulness si mi-am mai revenit dar de obicei cand am momente de panica ma pierd... multumesc mult pentru raspuns