| anonim_4396 a întrebat:

Bună, eu de ceva timp mă simt rău, dar organismul meu nu doreste sa se descarce, am mers la doctor și mi-a spus că aș putea să încerc să vomit forțat, dar metoda cu degetele nu mi se pare prea bună și am aflat că poți folosi apa cu multă sare, dar vreau să știu în cât timp își face efectul ca să nu mă trezesc că beau apa la bucatarie si vomit tot acolo, adică dacă e instant sau necesita cateva minute.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu cauta sa vomiti fortat. Foloseste ceaiuri. O zi doar cu ceaiuri si fara mancare ti-ar prinde bine.

| Goete a răspuns:

Daca problema persista de catva timp, tine un regim. Faptul de a vomita te-ar ajuta pe moment doar, si daca urmezi aceeasi dieta, vei avea aceleasi probleme digestive.
Daca doctorul ti-a recomandat sa vomiti fortat, trebuia sa iti spuna si cum... poti folosi altceva in loc de degete laughing
Pune o lingurita de bicarbonat de sodiu intr-un pahar de apeox 200 ml cu apa, amesteca-l sa se dizolve si bea-l. Iti va usura stomacul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Necesita câteva secunde, crede-mă laughing)
Dar eu nu m-aș băga direct pe sare.winking

Ai putea sa te învârti foarte rapid - fie leșini, fie vomiți. laughing

Lăsând gluma la o parte, ce naiba e greșit cu doctorul asta? Ai făcut analizele? Sau a zis așa, la mișto sa arunci cu voma pe pereți ca-ți trece?

| CarcotasulVesel a răspuns:

Oricum apa sarata nu curge de la robinet si chiar daca ar curge, ai robinet si in baie, asa ca mergi cu ea in baie
in plus nu ar strica sa fie si putin calduta

| Goete a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Apa sarata, cel putin cea de mare (ocean) face diaree

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Goete):

Pentru ca e toxica
insa apa calduta si sarata nu e toxica e posibil sa produca voma, si daca nu poate sa isi bage doua degete pe gat, ce poti sa faci, sa il ajuti?

| Goete a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Te inseli. E terapeutica, in cantitati mici.
Contine Toate mineralele pe care le contine corpul nostru, si in aceleasi propirtii

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Goete):

Cuvantul/'CHESTIA" CHIEIE e "cantitati mici"
nevoia/dependenta de sare e un lucru cat se poate de derivat din faptul ca ne tragem din ocean, TOATE CREATURILE DE PE USCAT, FARA NICI O EXCEPTIE... TOATE civilizatiile au au aparut in jurul apei SI A RESURSELOR/EXPLOATARILOR DE SARE, iar acolo unde nu au fost SAREA SE CUMPARA CU ACEEASI GREUTATE IN AUR... cel putin, iar orasele se faceau pe langa "licking grounds" adica acolo unde animalele veneau sa linga sarea

deci NU MA INSEL, nici macar PUTIN, nici macar FOARTE PUTIN!
ar trebui sa cauti un documentar despre sare, despre depenedenta de sare si mai ales ce inseamna daca nu mananci sare DELOC (sare de potasiu) DELOC, ABSOLUT DELOC! (mori, rili, cauta documentar despre soldatii germani pe frontul rusesc in al doilea razboi mondial, care au fost infometati, iar cand au fost hraniti au murit, iar dupa aia s-a dovedit ca au murit pentru ca nu mai aveau sodiu in organism cand au fost hraniti)

| Goete a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Tu vorbesri Doar de Sare. Eu de toate elementele chimice din corpul tau. Nimeni nu moare de sete in mijlocul oceanului daca vea apa din ocean, in cantitati mici si periodic, e demonstrat deja stiintific. Eu si familia mea vem.apa de ocean purificata.doar mecanic dintr-un balneariu - daca asa se numeste si romaneste. Nu am de ce si nici nu vreau sa continuu disputa

| unvecin a răspuns:

N-ar fi mai simplu să iei pauză de la mâncat o zi, de exemplu? OK, te simți rău, dar organismul va decide cum să se curețe de mâncarea care nu i-a plăcut. Și când a trecut faza aia o iei mai ușor, cu mâncăruri simple, cu program regulat de mese etc.

Imaginează-ți stomacul ca o mașină de spălat. Are programul lui, de fapt mult mai complex, cu o grămadă de reacții chimice acolo. După ce pui o cantitate de haine la spălat, nu te pui în timpul programului să tot adaugi haine. La fel cu stomacul: îi dai să mănânce ceva bun, apoi îl lași să-și facă programul. Din păcate, ținem la mașina de spălat mai mult decât la stomac de multe ori. happy

Sănătate!