| Alexandra_8746 a întrebat:

eu la scoala inru de dimineata dar sunt a 7 a, ma rog, la scola de multe ori cand sunt stresata imi vine rau ameteala si sunt aproape de lesin, credeti ca e din cauza ca nu mananc de dimineata
?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| deeeeeebora a răspuns:

Poate fi din multe cauze. dar eu cred ca:
1. poate fi din cauza stresului.si acum vei spune dar nu sunt stresata.nu da poate ai avut un stres puternic un soc
sau poate inveti mult(cunosc persoane din astea)ori ai emotii puternice la extemporale sau teze daca tot a fost perioada lor.
eu iti recomand mult magneziu cu calciu si vitamina Dcu C.(toate vitaminele sunt bune si mai ales Omega 3)aceasta din urma poate ajuta la functionarea buna a creierului(el contine peste 60% din substanta asta). iti recomand sa nu bei energizante, sucuri cofeinizate, cafeaua multa). sau poti sa mergi la un psihiatru el iti va da niste medicamente care sa-ti intareasca sistemul nervos.
nici eu nu mananca dimineata ACASA, dar la scoala mananc sandwich asa ca ii bine daca manaci la 9-10.(este bine cat mai devreme). incearca fructe, iaurturi, tot felul' de seminte -nuci, in, ceaiuri:ceai verde-are rol antioxidant, ceai ginseng si toate is bune.happy

| mmary a răspuns:

Cred ca da...multora li se intampla lucruri de acest gen.inclusiv mie.incearca sa fii cat mai odihnita. asta implica culcarea la o ora adecvata si dimineata incearca sa mananci cat de putin sau ce folosesc eu si merge foarte bine un pahar de suc de portocale facut in casa fara zahar fara nimic.iti da neregie si tine si de foame pentru ore bunehappy dupa scoala inceraca sa iesi undeva in aer liber si sa te distrezi pentru cateva ore si abia apoi sa inveti...si oboseala e un factor important. Daca insa aceste sfaturi nu dau rezultate, cnsulta un medichappy totul e spre binele tau!:*:*:*

| mmary a răspuns:

Aaa am uitat... totul poate fi de asemenea si pe fond nervos.nu trebuie! imagineaza-ti pe porfi ca pe niste oameni normali ceea ce si sunt...gandeste-te ca in cel mai rau caz iti dau o nota proasta dar tu vei fii in continuare sanatoasa! am invatat acest lucru cu timpul si euhappy incearca sa fii cat mai calma.

| mnia a răspuns:

Da, tot ce este posibil.Incearca sa rontai macar un biscuit sau ceva.si eu mai patesc.nu sunt adepta micului dejun. Ti se poate intampla asta si daca nu dormi suficient.Incearca sa te odihnesti mai mult, sa nu te stresezi, sa te hidratezi si dimineata sa mananci ceva usor, sa mananci mai putin pentru ca unele persoane, printre care ma numar si eu, pur si simplu nu se simt bine daca mananca mult de dimineata.

| ionela_1761 a răspuns:

Da incearca sa mananci ceva dimineata inainte sa pleci la scoala si odihnestete mai mult.

Bea cam 2 litri de apa pe zi stiu ca poate vei zice ca nu poti dar incearca si bea acea apa sub forma de ceai sau limonada facuta in casa ( cele de cumparat au coloranti ).
Sarbatori fericite!

Răspuns utilizator avertizat
| noNAME_1237 a răspuns:

E din cauza programului si mie mi se intampla la fel si la primele ore imi e foarte rau si eu am lesint. mi-am luat niste vitamine si acum ma simt mai binisor