| iustig a întrebat:

Buna,eu m-am nascut cu diabet zaharat(diabet de tip 2, l-am mostenit) si as vrea sa stiu cam de la ce varsta ar trebui sa iau un tratament. Deocamdata tin regim ca intotdeauna si nu am avut probleme dar pentru ca nici nu vreau sa am probleme pe viitor as vrea sa stiu cand ar trebui sa incep sa iau pastile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| StefanChriss a răspuns:

Buna! Nu ai mentionat ce varsta ai si nici daca ai probleme cu glicemia (de unde stii ca ai dz?). In mod normal, daca ai probleme cu glicemia din nastere se considera a fi DZ tip 1, in care pancreasul nu produce deloc insulina, caz in care ai si anumiti markeri pozitivi. De obicei daca el apare mai tarziu, se considera a fi de tip 2. In orice caz, primul pas este dieta, atat timp cat glicemia ta nu este modificata sub controlul dietetic, nu ai nevoie de terapie. Cand glicemia a jeun depaseste valoarea normala sau cand testul de toleranta la glucoza iti iese alterat, atunci poti incepe tratamentul.

| iustig explică (pentru StefanChriss):

Hey,scuze am uitat total sa-mi mentionez varsta laughing). Am 20 de ani, tatal meu s- a nascut cu diabet zaharat si eu am mostenit de la el. Mi-a fost confirmat ca am acest tip de diabet de catre doctori specialisti inca de cand eram copil.
Multumesc mult pentru raspuns! Nu stiam sigur daca trebuie sa iau vreun tratament la o anumita varsta sau nu.

| StefanChriss a răspuns (pentru iustig):

Daca analizele tale sunt normale, atunci nu. In orice caz, in unele cazuri DZ tip 2 poate fi controlat doar cu dieta.