| Chocolateangeeeel a întrebat:

Buna fetele. Voua vin se intampla sa va umflati in burta dupa masa? Mereu mi se intampla si nu imi place delocsad dimineata am un abdoment perfect iar dupa masa ditamai burta.Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Eu am cateva sfaturi :
1.Foarte important - NICIODATA nu manca fructele dupa masa ci inainte de masa!
2. incearca sa fii mai calma(persoanele mai nevrotice inghit pe langa mancare si mult aer) -nu stiu daca e cazul tau?
3.Bineinteles nu mai bea sucuri carbogazoase, apa minerala, sifon. Deci adio carbogazoaze!
4 Evita pe cat posibilul zaharoasele.Prin fermentatie fac ca abdomenul tau sa se "umfle"
Si inca odata. Nu manca fructe dupa masa, si nici legume.(manancale inainte de masa)
Mai ales daca mananci carne inainte.
Succes!

| SaveTheNature a răspuns (pentru SaveTheNature):

A si era sa uit. Si fumatul e o cauza major, deci mai rarutz cu tigarilehappy

| mgtow a răspuns:

Mananci incet ca sa reduci efectul balonarii.

| JohnnyBi a răspuns:

Auzi, ia gandeste-te asa: stomacul gol e cam cat un pumn, uita-te la farfurie, adauga sucuri gastrice si aerul inghitit pe langa mancare si gandeste-te de cate ori creste pumnul ala, cam atat de mult o sa te simti umflata. eu la pranz mananc 300g pui + 300g garnitura si cam 500 ml apa dupa. inainte de masa arat ca un I si dupa baza ca b (unde bula aia e burta mea) si dua 30 de minute cam asa arat ca un I din nou. e normal ca stomacul fiind plin sa se umfle. tu mancarea aia unde crezi ca se duce?

| coooooo a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie laughing. Dimineata mie si frica sa mananc sa ma vad balonata.Dar am inceput sa mananc mai usor pana la pranz,adica mananc fructe,iaurt,miere, gem chestii care la mananc usor, chiar daca nu imi trece foamea, astept pana la pranz. Dupa parerea mea cea mai buna cale este sportu, cu putini muschi abdominali nu s-ar mai vedea balonat.