| amaliastefania112 a întrebat:

Buna fetelor! Am si eu o problema: mi-a venit ciclul in martie anul acesta. A treia oara am avut o mica problema si am fost la un medic ginecolog care mi-a dat tratament. Acum cand sunt la scoala imi curge mai rau adica atunci cand stau pe caun in banca ma simt bine iar cand ma ridic din banca simt ca imi curge foarte rau si chiar asa si este. De ce mi se intampla asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

Înţeleg că în martie ai avut PRIMA menstruaţie/menarha.

În această situaţie, este NORMAL ca în primul an de ciclu menstrual să ai unele dereglări : menstra să fie mai abundentă, să dureze mai mult de 7 zile, să întârzie în unele luni, etc.

Apoi, NU ai precizat ce diagnostic a pus medicul ginecolog şi ce tratament ţi-a prescris...
N-ai precizat nici câte zile durează menstruaţia, ce vârstă ai, câte zile este mai abundentă sângerarea, etc.

Oricum, este destul de NORMAL să ai astfel de probleme în primul an de CM!

Eventual, să stai acasă 1-2 zile când menstra este mai abundentă, să foloseşti absorbante mai GROASE ( de noapte, cu 6-7 picuri pe ambalaj ) şi în timpul zilei, să ai cu tine ( la şcoală ) 3-4 absorbante de schimb, să faci cât mai PUŢINĂ mişcare în acea perioadă ( mişcarea/efortul accelerează ritmul sângerării menstruale, deci va curge mai "tare" ),...

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Deoarece ciclul tau menstrual nu-i foarte regulat.
Ai putea bea ceai de cretisoara, iti regleaza menstra.
O zi excelenta.