| BILIONERA a întrebat:

Buna fetelor de pe TPU ...ACESTA INTREBARE ESTE DOAR PENTRU FETE..cuare sunt simptomele cand iti vine ciclu? am 10 ani si trebuie sa stiu dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Afãrinツ a răspuns:

Pai daca nu ti-a venit pana acum, iata cum poti sa identifici si ce sa faci big grin

Mie mi-a venit la 12 ani.
Trebuie sa iti spun ca mai intai sangele are o culoare mai maronie. Nu te speria de asta. Este totul normal.
E recomandat sa ai mereu cate un. tampon. de schimb la tine. Si sa iti notezi in calendar cand ti-a venit. Asa iti dai seama cand o sa vina, ca poate sa te ia prin surprindere si tu sa nu fi pregatita.
Inainte sa iti vina ciclul, prima data simti oboseala, te simti molesita si nu iti mai poti tine capul pe umeri (se recomanda sa iei calciu si sa mananci fructe si legume). Dupa aia incepe sa te doara putin spatele, burta si acolo jos (eu recomand Nurofen Forte, te scapa de durere in 10 minute).
Dupa ce iti vine trebuie sa ai mai multa grija de tine.
Sa nu stai in curent, sa nu stai pe lucruri reci (cu o saptamana inainte) pentru ca o sa te doara mai tare burta.

Succes!

1 răspuns:
| AtateaConditii a răspuns:

Te doare spatele, burta ( e o durere care o recunosti mereu), esti mai nervoasa, te doare jos.