| io2009 a întrebat:

Buna fetelor,
Mi-a intarziat menstruatia 8 zile, semne de o posibila sarcina nu sunt(cu toate ca ar fi cel mai frumos cadou primit de sarbatori), doar ca am introdus in vagin, dupa ovulatie, cate o pastila de utrogestan pana acum 2 zile. Din cate stiu, utrogestanul nu intarzie menstruatia, din contra ajuta sa vina ciclul mai repede sau sustine o posibila sarcina.Ieri mi-am facut test de sarcina care mi-a iesit negativ. Ciclul normal imi venea la 27- 28 zile, nu mi-a intarziat niciodata. Ce parere aveti, fetelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai fa un test de sarcina in ziua a 10-a de intarziere pentru a fi 100% sigura ca nu e sarcina.
Eu cred ca intarzierea se datoreaza dereglarii hormonale pentru care ti-a fost recomandat utrogestanul. Probabil, chiar daca ai urmat tratamentul conform prescriptiei medicului, el nu este inca eficient. Dupa acel test de sarcina, e bine sa mergi la ginecologul acre ti-a recomandat tratamentul cu utrogestan. El nu regleaza menstruatia, ci intr-adevar ajuta sustinerea sarcinii daca ea s-a instalat. Tu esti sigura ca ovulatia se produsese cand ai inceput tratamentul? Adica ai facut teste? Ca poate ai anulat-o tu cu tratamentul sau poate era pur si simplu un ciclu anovulator.

daniela
| daniela a răspuns:

Probabil o dereglare de ciclu... mai bine faci un control de specialitate

| Leea1234 a răspuns:

Poate ai racit, sau ai fost racita, de obicei racelile mai puternice deregleaza menstruatia!
te sfatuiesc totusi sa repeti testul de sarcina, la mine a iesit pozitiv dupa vreo 10 -15 zile de la data cand trebuia sa-mi vina...si simptomele de sarcina au aparut la 6 saptamani de sarcina!(greturi)
asa ca... Dumnezeu sa-ti ajute! si sa fie un bebelus, cauza intarzierii!

| io2009 explică:

Buna fetelor,
Sunt trista, mi-a venit menstruatia aseara.Am sperat intr-o minune, nu a fost sa fie...
Pe 12 ianuarie sunt programata la Medlife, voi merge pe varianta fiv. Am facut anul trecut 3 IA-uri. A incercat careva dintre voi, fiv sau inseminare? As vrea sa-mi spuneti din experienta voastra. Pupicei