| anonim_4396 a întrebat:

Buna fetelor mi-au venit rezultatele de la papanicolau si mi-a iesit c III si infectie cu virusul papiloma, mdicul mi-a dat sa iau cervucid ovule si pentru spalaturi tantum rosa, ce credeti daca urmez acest tratament o sa scap definitiv de acest virus? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu poti scapa definitiv de acest virus. Mare atentie la rezultatul C3, inseamna suspect de malignitate. In traducere, ai o infectie avansata cu HPV, virusul care determina cancerul de col uterin, si niste modificari ale celulelor care ar putea fi precanceroase. dar mai ai si alta infectie adaugata (pentru care ti-a dat ovulele si spalaturile). Dupa terminarea tratamentului, va trebui sa faci alt papanicolaou, fiindca exista doua posibilitati: 1. o data cu infectia adaugata dispar si modificarile celulelor (deci nu erau precanceroase ci doar induse de infectia suprapusa peste infectia HPV) sau; 2. modificarile celulelor persista chiar dupa tratament, ceea ce ineamna ca ai pe col o leziune care se transforma in cancer si pe care trebuie sa o scoti imediat.
In ambele cazuri, infectia cu HPV ramane si va trebui sa iei masuri pentru a nu face cancer: consultatii foarte dese si o sarcina imediat urmata de o operatie de indepartare a colului uterin sau direct operatie (daca nu mai vrei copii). Daca neglijezi aceasta infectie ajunsa intr-un stadiu atat de avansat rist sa faci cancer (intre celule care se incadreaza in C3 si cancer sunt doar cateva luni de evolutie), ceea ce ar duce la un tratament mult mai dificil (radioterapie, chimioterapie) si riscuri pentru viata ta. Daca insa reusesti sa iti tratezi toate leziunile in stadiul precanceros, vei duce o viata normala (mai putin vizitele frecvente la ginecolog) si vei avea o speranta de viata asemanatoare cu femeile sanatoase de varsta ta.

| Niiiicu a răspuns:

Buna,sti cum e pana nu incerci nu sti deci cel mai bine e sa il urmezi o perioda pentru a vedea daca da rezulttatewinking sanatatehappy