| Aylar a întrebat:

Buna fetelorlove struck! In ultima vreme pe sanii mi-au aparut niste dungute rosii mama mea spune ca sunt vergeturi dar eu sunt in cresterestraight face am doar 13 ani si. e timpul... va rog ajutati-ma cu niste pareri despre ce ar putea fi. FUNDAA !

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Din cauza un ritm de crestere rapid pot apare aceste vergeturi. Ar fi bine sa te consulte un medic dermatolog pentru a avea certitudinea ca acesta este diagnosticul. Exista creme care previn aparitia acestora.
http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-vergeturi

5 răspunsuri:
| totElodia a răspuns:

Si eu am la fel. Mama ta are dreptate. Vergeturi se numesc. Nu pot fi tratate, decat prin operatii estetice sau creme de specialitate.

| Liviucu a răspuns:

Nu vei gasi raspunsul pe aici. Raspunsul il gasesti la un medic specialist ginecolog. Pentru ca in caz ca e ceva grav trebuie tratament luat din timp.

| Furnicutza a răspuns:

Mergi la medicul de familie.Iti poate recomanda sa faci o vizita de specialitate sau iti poate spune ea ce ai.E indicat sa mergi, e vorba de sanatatea ta.Nu e greu sa faci o vizita,si asa,vei sta si tu linistita.Pot fi intr-adevar vergeturi, insa consultand medicul, excluzi alte intrebari.Bafta.

| AlecsMeeeh a răspuns:

Si eu am patit exact la fel. Am folosit crema hidratanta si am baut multa apa. Vergeturile se mai formeaza si din cauza deshidratarii, mai ales daca esti in crestere. [ la mine era clar din cauza deshidratarii, avand in vedere ca eu beam ce mult 2 pahare de apa pe zi ]

| TInger a răspuns:

Buna scumpca! Ia id meu fata_bruneta_14@yahoo.com si vb pe mess...