| HinataYuno a întrebat:

Funda+vot! Vreau sa slabesc in timpul vacantei in jur de 10 kg. Ce diete/exerciti/creme/suplimente/ceaiuri/sporturi/ orice ar ajuta stiti? Puteti sa-mi dai link-uri de la exerciti/diete/etc. care m-ar ajuta? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| HinataYuno explică (pentru bursuc001):

Fata/15 ani/58-60 kg/1.60 m inaltime

| bursuc001 a răspuns (pentru HinataYuno):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 55, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 3 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 3-4 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

O seară frumoasă.

| Iepurila10 a răspuns:

Pai nu cred ca trebuie niste exercitii asa grele si diferite.
de exemplu in vacanta poti sa alergi in fiecare zi dimineata, sa mănânci regulat -> adică sa ai 3 mese pe zi= cea de dimineata unde nu mănânci prea mult, cea de prânz unde sa nu mănânci fast food si alte prostii si cea de seara (din nou nu manca prea mult)
nu trebuie sa *** foamea ca sa slabesti dar nici nu trebuie sa te imdopi sau sa mănânci intre mese..trebuie sa ai un program pe care sa.l respeci si vei vedea ca vei slăbii
pe lângă alergat mai poti sa te duci sa faci un sport cum ar fi : înot, volei, dansuri.
aceste sporturi iti modelează corpul laughing
sper ca ti.am fost de folos