| ancaanca2344 a întrebat:

Buna. Ideea e că am probleme cam rău cu transpirația și urăsc asta. Si la frig, și la cald mie-mi transpiră tălpile de la picioare și cel mai groaznic, mâinile. De ce spun groaznic? Pentru ca daca vreau sa tin o plasă sau să mă țin in stb uri de bare ca să mă pot sprijini când sunt in picioare si cand e lume multă in mașină, nu pot nici să țin mâinile pe vreo bară pentru că-mi alunecă imediat. Atât le am transpirate. Iar talpile de la picioare la fel, imi transpiră atât de tare încât dacă stau pe parchet sau faianță, imi alunecă picioarele ca pe gheață. Menționez că lucrul ăsta il pățesc încă de mic copil fiind, iar acum am 19 ani. Orice iau in mine imi alunecă, dacă e sa tin foi sau sa scriu pe foi, păi le fac fleașcă de zici că am dat cu apă pe ele. Efectiv mai ales vara e foarte enervant pentru mine si nu stiu ce sa fac. Nu pot sa fac sau sa tin mai nimic cu mainile că e jale la cat le am de transpirate de parca as fi dat cu apă pe ele. Deci repet, asta o pățesc si cand e frig afară sau in orice încăpere. Doar ca vara fiind mai cald, transpirația asta devine mai abundentă decat de obicei. Baie fac zilnic, normal. Vreau sa stiu de la ce e asta, de ce pățesc asa ceva si cum o pot rezolva. Va rog ca ma enervează groaznic. Toti anii ăștia m o mâncat transpirația asta. Ce aș putea face? Vreau sa scap de transpirația asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Si eu aveam aceasta problema cand eram mica.Tin minte ca o data m-a intrebat diriginta, dupa ce am predat foaia de test, daca am varsat apa pe ea.Fiind lucrarea aia de inceput de an, m-au luat toate transpiratiile fiindca nu am stiut sa raspund mare lucru.laughing A fost cat se poate de awkward, mai ales ca nu m-a intrebat subtil, ci a strigat sa auda toata clasa.Cand i-am zis ca n-am varsat nimic, a continuat sa ma intrebe: Ai transpirat? laughing Jale! Iti sugerez si eu sa mergi la medic, nu-i o problema grava, dar suna ca si cum iti afecteaza voata destul de negativ, deci trebuie sa rezolvi cumva.

| ioana748 a răspuns:

Nu prea ai ce face. Poti incerca sa mergi la medic, insa de cele mai multe ori se sugerează o alimentație fara condimente, hidratare corecta cu apa.apa cu lamaie eventual, imbracaminte care sa te ajute si igiena de rigoare.
Cand pleci de acasă sa ai servetele la tine tot timpul, te mai stergi pe maini sau fata.
In picioare poti purta sosete si in casa daca ai probleme si ti transpira.
Si desi este vara dusurile fierbinți sunt indicate. Incearca si te vei simti mai bine.
Pe de alta parte, prin transpiratie elimini toxinele din corp.
Nu este ceva grav, doar incomod.
Seara placuta,

| Mindfulness a răspuns:

Doar cu operatie scapi de așa ceva. Suferi de hiperhidroza.

| ancaanca2344 explică (pentru Mindfulness):

Adică? E ceva grav?

| Mindfulness a răspuns (pentru ancaanca2344):

Nu este grav, te afectează doar psihic, in cel mai rău caz dezvolți anxietate sociala, dar nu mori și nu doare doar transpiri. Unii o sa zică că ești nespălata chiar daca te speli de 5 ori pe zi! Și eu am așa ceva! Daca ai deja depresie sau anxietate te afectează psihologic, îți dă dăuna la stima de sine! 3-4% suferă de hiperhidroza. Cu 2000-3000 de euro îți face operatie și nu mai transpiri deloc! Și mi-aș face dar nu îmi permit! Ceaiul de salvie e recomandat dar nu face minuni! Nu a murit nimeni de la hiperhidroza! Te chinuie psihic atâta tot afecțiunea aceasta! Cauzele sunt genetice.
Mie îmi transpira fata cum îți transpira ție mâinile, de multe ori m-am făcut de râs din cauza asta, lumea crezând că nu fac baie! Eu fac de 2 ori baie pe zi și degeaba! De la anxietate și atacuri de panica la mine se declanșează brusc, și stres!
Pe fondul emoțiilor se declanșează de multe ori, suntem oameni fricoși.
Sănătate multa.

| anonimg a răspuns (pentru Mindfulness):

Sunt centre de sănătate ce aparțin de biserica adventistă de ziua a șaptea. La Herghelia (lângă Târgu Mureș), la Ivești în Județul Galați; și mai sunt și altele. Contactează aceste centre și probabil te vor putea ajuta cu mult mai ieftin și fără operație. Mai multe informații despre toate aceste centre le găsești la librăria SolaScriptura din localitatea ta sau chiar la biserica de mai sus.

| ancaanca2344 explică (pentru anonimg):

Eu sunt ortodoxă.

| anonimg a răspuns (pentru ancaanca2344):

Nu are legătură apartenența religioasă și de niciun alt fel. Tu caută să ai în vedere sănătatea ta. Fie ca nicio prejudecată să nu se pună între tine și sănătatea ta.

| ancaanca2344 explică (pentru Mindfulness):

Efectiv urăsc asta... La fel patesc si eu

| Mindfulness a răspuns (pentru ancaanca2344):

De unde ești draga? Tu cam ai multe in comun cu mine, cred că ne-am potrivi happy

| Mindfulness a răspuns:

Nu mai manca mâncare picanta,renunța la ardei iute, ceapa, usturoi, condimente, sosuri și sucuri acidulate. O sa vezi că nu o să mai transpiri așa tare! Ia ceva pentru emoții de la farmacie.

| Nonameagain a răspuns:

E o problema medicala. Si cauzele pot sa difere. Nu neglija, mergi la medic.

| ancaanca2344 explică (pentru Nonameagain):

Well, eu așa am stat ani de zile. Se poate întâmpla ceva grav?

| vatadezahar24 a răspuns:

Cred ca aici este vorba de hiperhidroza și ar trebui să consulți un medic cat de repede poți.

| ancaanca2344 explică (pentru vatadezahar24):

Pe bune? Cat de gravă e boala?

| Mindfulness a răspuns (pentru vatadezahar24):

Păpușă frumoasa, tu o arzi numai cu Bentleyhee hee

| mihaibrad a răspuns:

Consulta un medic generalist. Culmea e ca am intalnit recent un articol pe tema asta, dar nu retin acum explicatia - un doc sigur te poate ajuta. PS. nu mi da mie funda, intru rar aici si nu conteaza pentru mine. Da i cuiva cu un raspuns matur, asumat si care te trimite la randului lui la doctor laughing

| Tranexamicacid a răspuns:

Pare a fi hiperhidroza. Recomand consult endocrinologic sau neurologic, vezi ce iti spune medicul de familie