| Catalin10d a întrebat:

Ieri am avut parte de o extractie de molar. Inaine de a fi extrasa am avut nervul omorat de o infectie iar doctora la care am fost nu cred ca ma tratat cum trebuie pentru ca dupa o perioada de la tratament desi era deschisa maseaua si canalul tot ma durea si mirosea. Ieri pentru a di extrasa a fost nevoie de taierea anumitor parti din gingie. Acum ma doare cand deschid gura sau ma ating in acea zona. Durerea este f puternica in acea zona. Acum observ ca se creeaza un strat alb in zona cu rana. Este normal? Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Este normal, pentru ca aceea zona este devitalizata ( nu mai circula sangele prin ea ) se va inchide usor, ai grija sa mentii curat cavitatea bucala mai ales cat timp nu se inchide de tot ( sa eviti sa patrunda alimente in ea ).
Probabil ti-a recomandat si analgezice in cazul in care ai dureri mari.
Aproximativ o saptamana dureaza pana se va vindeca locul.