| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Îmi puteți recomanda un medicament eficient pentru retenția de apă? Eu iau anticoncepționale de ceva vreme și rețin destul de multă apă. Din păcate o perioadă trebuie să le iau nu am ce face. Am încercat în trecut apuretin și nu prea au avut efect!
Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

@ gdsjdpUAS
Intotdeauna ai TU de ales sa iei sau nu anticonceptionale, stiind ca au efecte secundare serioase, asupra altor organe din corp. Unul din ele este si retentia de apa, dar asta este un efect minor comporat cu ce rau poate produce un anticonceptional luat mai mult de 2 luni.
De ce nu mananci santos si putin, ca sa slabesti si sa-ti revii la normal?
Hormonii tai au luat-o razna din cauza grasimii si a mancarii nesanatoase si dezordonate.

https://www.tpu.ro/utilizator/abyvos/intrebari/

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu știu de unde ați tras asemenea concluzii însă stilul meu de viață e schimbat complet de câteva luni. Fac sport, mănânc nu doar sănătos ci și natural, iar treaba cu anticoncepționalele este legată de o afecțiune, totul e la îndrumarea medicului și după multe analize. Cred ca știe mai bine doctorul dacă am de ales sau nu, citiți mai bine întrebarea ( le iau o perioadă ).Eu am cerut un sfat pentru un medicament care să elimine apa în exces ca să discut cu medicul la sigur despre el, ceva ce poate a funcționat la alte persoane foarte bine. Încercați să nu deraiați de la subiecte, am văzut ca aveți tendința asta ca să păreți interesantă.

| Cipi1212 a răspuns:

Retenția de apă poate fi de la anticoncepționale.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Nu lua diuretice fără îndrumare medicală şi fără analize înainte. Îți poți dezechilibra de tot electroliții.

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Cu siguranță voi cere acordul unui medic, însă ar trebui să mă adresez medicului de familie sau celui care mi-a prescris anticoncepționalele?
?

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru gdsjdpUAS):

Orice medic îți poate da diuretice. Deci cel de familie e ok.

| ninuku a răspuns:

Furosemid

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru ninuku):

Mulțumesc! Mi-am amintit ca am folosit in trecut la recomandarea cuiva care a avut efecte foarte bune însă eu nu am simțit nicio schimbare, deci discutasem cu medicul de familie și mi le-a prescris.