| XxMariaElenaXx a întrebat:

Buna!

Imi puteti recomanda va rog o clinica si un medic bun in ceea ce priveste o fertilizare in Vitro oriunde in Romania.

Daca aveti cunostinte ce au reusit sa aiba un bebe in ciuda sanselor destul de micute, imi puteti spune unde au mers si cam care ar fi costurile. Stiu ca nu este garantat 100% dar macar sa fie un loc un au existat mai multe sanse de reusita.

Va multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Cipi1212 a răspuns:

Nu ar fi mai bună însămânțarea artificială?

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Cipi1212):

Am mai dat răspunsul ăsta înainte îl las aici să citeşti dacă te interesează.

În situația în care cuplul nu poate face copii natural se recurge la mai mulți paşi.

1. Încearcă să descopere dacă e ceva cu bărbatul. Îi face analizele de sânge să vadă ce nivel de LH şi FSH, testosteron, TSH şi aşa mai departe. Face examenul spermei să vadă câți spermatozoizi sunt, volumul de lichid seminal, dacă sunt viabili.
Se face apoi examenul clinic unde testiculele se vizualizează şi palpează pentru varicocele sau eventual cancer testicular.

2. Dacă totul este în regulă la bărbat trebuie să facă analizele femeii, la fel analize de sânge, clinic, dar şi de exemplu histeroscopie unde mucoasa uterină se vede şi se iau probe dacă este necesar. Infertilitatea femeilor este un subiect amplu şi complex şi poate apărea de la mai mulți factori decât faptul că ovarele nu ajung la maturitate. Poate fi din cauza endometriozei, unei infecții cu chlamydia mai vechi care au dat aderanțe la tubele uterine, adenomioze sau poate fi pur şi simplu inexplicabilă (idiopatică).

3. De aici se recurge la inseminare dacă sperma are o calitate bună. Se încearcă inseminarea de câteva ori după ce femeia şi-a administrat aceste injecții pentru maturarea ovarelor (care se administrează oricum chiar dacă tu nu ai o problemă cu asta şi se face pentru a matura mai multe folicule în loc de unul singur cum se întâmplă într-un ciclu obişnuit).

4. Fertilizare in vitro este ultimul pas. Aici fertilizarea se face în exteriorul corpului femeii şi celula ou sau zigotul se implantează când a ajuns la faza de blastocist.

| JulieH a răspuns:

Buna, eu am fost la doua clinici din București, și Fetal Care mi-a plăcut cel mai mult la doamna Adela Serban, doamna doctor te asculta cu atenție și vine cu soluții (noi avem acum un băiețel în contextul în care nu reușeam de 5 ani și s-a întâmplat minunea în 2 luni). Analizele noastre erau relativ ok, a fost un caz ușurel dar doamna doctor e super pregătită și cred că merită să încerci macar sa vezi ce spune, noi am ajuns la ea după câteva tratamente eșuate de la o altă clinica din București. Mult succes!

| JulieH a răspuns:

Buna, eu am fost la doua clinici din București pentru IA nu FIV, și Fetal Care mi-a plăcut cel mai mult la doamna Adela Serban (face și FIV), doamna doctor te asculta cu atenție și vine cu soluții (noi avem acum un băiețel în contextul în care nu reușeam de 5 ani și s-a întâmplat minunea în 2 luni). Analizele noastre erau relativ ok, a fost un caz ușurel dar doamna doctor e super pregătită și cred că merită să încerci macar sa vezi ce spune, noi am ajuns la ea după câteva tratamente eșuate de la o altă clinica din București. Mult succes!