| alexa18 a întrebat:

imi puteti spune si mie despre raul de mare? Adica, la unele persoane poate aparea? Vreau mai multe detalii pentru ca am cautat si nu am gasit nimic din care sa inteleg. Multumesc mult si sa nu uit,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cytrix a răspuns:

Raul de mare apare la unele persoane dintr-o anumita cauza: avem doi receptori in cazul acesta care joaca un rol important. Ochii si centrii echilibrului din ureche, cand ne aflam pe mare, acesti doi receptori intra in conflict, ochii transmit creierului ca vaporul ar sta ( deoarece tu nu te uiti in jos sa vezi cum merge pe apa) iar centrii echilibrului spun ca vaporul se clatina odata cu tine. Si din acest conflict se naste raul de mare happy dar stai linistita, nu apare la toata lumea

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intra aici: http://www.sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/raul-de-miscare_1206 si afli multe despre raul de mare.

| Turquoise a răspuns:

Am inteles ca raul de mare apare cand te plimbi cu barca/vaporul etc.Deci este tot rau de miscare ca atunci cand te plimbi cu masina, trenul s. a. m. d
Simptome:
stare generala de rau (indispozitie)
- greata, varsaturi
- dureri de cap
- transpiratii reci, stare de transpiratie ce apare chiar daca nu este foarte cald
- paloare (culoare palida a pielii).
Copiii cu varsta cuprinsa intre 5 si 12 ani, femeile si persoanele varstnice sunt mai predispuse la raul de miscare, pe cand la copiii cu varsta sub 2 ani acesta apare mai rar.
Ca tratament, persoanelor care au rau de mare li se recomanda sa stea pe punte si sa priveasca orizontul sau daca sunt in interiorul vaporului sa fie plasate cat mai aproape de centrul acestuia.