| Sophy1 a întrebat:

Imi tot iese Ig E-ul crescut si cred ca sunt alergica la ceva. Am repetat multe analize pentru paraziti si am aflat ca nu am nimic, asa ca ma duc catre o alergie. Nu stiu la ce pot fi alergica fiindca nu mi se manifesta deloc. Habar nu am. Imi puteti recomanda niste teste si daca puteti sa-mi spuneti daca se moare din asa ceva, fiindca mie foarte frica?! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| dcosmina16 a răspuns:

Din alergi nu se moare toti avem cate una citeste asta si vezi daca e la fel ca alergia ta si cum poti scapa :Inainte de sfarsitul consulatiei, pacientul va afla rezultatele testelor prin zgariere sau intradermic. Testul cu plasture poate dura mai multe zile pentru a produce un rezultat. Un test cutanat pozitiv inseamna ca pacientul poate fi alergic la o anumita substanta. Tumefierile mai mari indica de obicei un grad mai mare de sensibilitate. Un test cutanat negativ inseamna ca probabil pacientul nu este alergic la un anumit alergen.

Acuratetea testelor cutanate poate varia. Un pacient poate reactiona diferit la acelasi test realizat in momente diferite. Sau poate reactiona pozitiv la o substanta in timpul unui test dar la care sa nu reactioneze in viata de fiecare zi. In general, testele cutanate sunt de incredere pentru diagnosticarea alergiilor la substante purtate de aer, cum sunt polenul, parul de animale si acarienii. Intrucat diagnosticul alergiilor alimentare poate fi mai complex, pacientul poate necesita teste suplimentare pentru stabilirea diagnosticului.

Planul de tratament al alergiei poate include medicatie, imunoterapie, modificari ale mediului sau in dieta. Este bine ca pacientul sa solicite explicatii despre diagnostic sau tratament daca are nelamuriri. Rezultatele testelor care identifica alergenul si un plan de tratament pot ajuta la mentinerea sub control a alergiei, cu ameliorarea sau chiar eliminarea completa a semnelor si simptomelor alergiilor.