| me237 a întrebat:

happy In aceasta vacanta de vara mi-am propus sa slabesc. Am zis ca ma apuc de sport si nu mai mananc prostii si etc...asa am facut, dar dupa 2 saptamani de sport am facut o intoxicatie si nu am mai putut sa fac sport 5 zile. Dupa ce mi-am revenit, mi-a disparut toata ambitia de a slabi, ma apuc de un exercitiu si dupa nici un minut nu mai am chef, pur si simplu nu mai am chef deloc si nu inteleg de ce, eram foarte pornita. Acum mananc si prostii si nu mai fac sport deloc. Sunt foarte deprimata, habar n-am ce sa fac. Din cate se observa este cam sfarsitul vacantei si eu tot incerc sa ma reapuc de sport dar nu am reusit de atunci...ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| MicutzBlondutz a răspuns:

Eu îți sugerez să nu faci sport tu singură ci să te duci la un antrenor calificat în meseria sa.Pentru ca el sa te oblige sa faci anumite lucruri sau mai bine zis Sa traga de tine cum ar veni.Asa eram si eu si am reusit sa slabesc cand m-am dus la antrenamentele de basket acum ca sport daca ai vrea tiaș sugera basketul pentru ca te face mai inalt si mai rezisten

| AiEnmaYuuki a răspuns:

Daca zici ca ambitia ta nu a disparut atunci care e problema? E posibil ca din cauza intoxicatiei sa-ti fi pierdut sperantele, dar nu trebuie sa disperi.Trebuie doar sa fi optimista.Incearca sa te gandesti mai mult la lucrurile bune pe care ti le-ar aduce sportul, si orice ar fi nu renunta.Singurul lucru pe careil poti face e sa ai incredere in tine ca poti reusi si atunci toate sunt posibile, dar daca tu te descurajezi nu o sa iti mai iasa nimia.Mult noroc

| pisikutzza22 a răspuns:

Ca sa reusesti trebuie sa iti si placa ceea ce faci. daca tu privesti dieta si sportul ca pe niste chestii impuse este normal sa simti asa.ca sa slabesti si sa fii in forma trebuie sa iti faci un stil de viata pe termen lung nu doar pentru o luna doua si dupa mancam tot ce apucam... apuca-te de un sport care iti PLACE include prietenii in diverse jocuri si activitati du-te cu fetele la shopping sau in parc mergi mult pe jos etc bucura-te de miscare fa ceea ce iti place si vei slabi fara sa iti dai seama.in ceea ce priveste alimentatia nu te apuca de toate prostiile de diete care te infometeaza si te priveaza de substante nutritive, pur si simplu elimina painea fast foodul dulciurile si sucurile acidulate. vrei un sandwich? fa-l cu paine integrala si sunca de pui. vrei ceva dulce? mananca un fruct. vrei suc? fa-ti un fresh.sunt alternative sanatoase care te vor face sa te simti mai bine si mai slaba happyIar cand ti-e pofta rau de o inghetata cu prietenele mananca nu te abtine pentru ca asta te deprima si mai mult faptul ca te privezi de la mici "placeri" happydar dupa fa putina miscare si sunteti chit (tu si inghetatalaughing succes

| squar a răspuns:

Nu are nici o legatura regimul pe care ti l-ai impus cu sportul si cu intoxicatia alimentara, ci dimpotriva, asa zisa intoxicatie putea sa apara din cauza lipsei de hrana a organismului, care a fost slab alimentat, combinat cu un efort fizic peste capacitatea lui de a suporta.
Nu te abtine de la nimic, dar incearca sa faci sport. alergari, plimbari in aer liber, mersul cu bicicleta, etc... si te vei simti super-ok.
impune-ti 5-10 min. de sport zilnic (exercitii, chiar si in casa), apoi iti vei obisnui organismul cu miscarea si vei observa ca mereu vrei sa ai cate o activitate.
Mersul cu bicicleta iti da mari satisfactii, mai ales atunci cand vezi ca sunt multe persoane care fac ceea ce faci si tu, poti lega prietenii, puteti sa va intalniti mai des pentru a face plimbari...

Multa bafta, si curaj.

| me237 explică:

Eu am facut intoxicatie de la pepene, si cand ai intoxicatie nu ai voie sa-ti obosesti ficatul, in timp ce aveam intoxicatie am facut sport si am facut o febra foarte mare si de atunci mi-a pierit cheful de sport ca m-am lenevit...