| Anonimul6763 a întrebat:

Buna,in cateva zile am medicalul pentru politie si am auzit ca s-a picat si pentru scolioza, m-am uitat pe barem si scria ca esti inapt doar dupa scolioza de 10 grade.Aceasta este vizibila sau doar prin raza poti sa o vezi? Eu am fost la un doctor si s-a uitat la mine si a zis ca am un pic de scolioza dar nu crede ca ar fi o problema!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca se pica si pentru scolioza, ca-i foarte grav sa ai coloana stramba, deoarece iti poate provoca dureri mari in timpul serviciului, putand ramane blocat, ori in armata sau la politie nu este acceptabil asa ceva.
Daca ai scolioza ti se vor cere raxe x, ca sa se vada clar cat de strmba este coloana.