| iuly29689 a întrebat:

Buna, in fiecare zi cand imi pun alarma si ma trezesc dimineata, cand plec la liceu, mi e foarte foarte greata, si nu mi trece pana cand nu iau emetix. Nu sunt insarcinata ptc nu e posibil, ma gandesc si ca poate fi din cauza stresului caci se aproprie bacul si abia m-am mutat din oras.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Oboseala si stresul inflameaza ficatul si poti intr-adevar sa ai senzatie de ameteala, oboseala si chiar stari de voma
Ti-as recomanda sa mergi la medicul de familie sa-ti faci niste analize la ficat si ia Armurariu din farmacie, ca sa-ti ajuti ficatul.
Ficatul se reface cu multa, foarte multa odihna si mancare adecvata, simpla dar plina de vitamine si minerale.
Atentie, pastilele de emetix ajuta impotriva gretei dar iti inflameaza si ele ficatul, fiindca toate medicamentele sunt procesate prin ficat.

| sierra1 a răspuns:

Greață de bac de pe acum? N-aș crede.
Fă o vizită la medicul de familie

| Cipi1212 a răspuns:

Poate fi de la stres.

| Whitte a răspuns:

Ai probleme cu ficatul. Treci urgent pe la medic.

| alexxserb a răspuns:

Greața de dimineață poate fi legată de mai mulți factori, inclusiv stresul, care în cazul tău poate fi destul de mare, având în vedere mutarea și faptul că se apropie bacul. Schimbările de rutină și adaptarea la un nou mediu pot afecta și sistemul digestiv sau somnul. Dacă Emesix te ajută, asta e bine pe termen scurt, dar ar fi util să vorbești și cu un medic pentru a exclude alte cauze fizice, cum ar fi o afecțiune digestivă sau chiar deshidratarea. Ai încercat să bei apă sau să mănânci ceva ușor dimineața?

| iuly29689 explică (pentru alexxserb):

In general nu pot manca dimineata, si de baut la fel, imi e greu. De obicei iau pastilele si abia dupa vreo ora pot manca ceva usor si imi revin

| alexxserb a răspuns (pentru iuly29689):

Încearcă să mănânci sau să bei ceva mic și ușor dimineața, cum ar fi o banană sau ceai de plante, și stabilește o rutină constantă; dacă problema persistă, consultă un medic pentru soluții personalizate. Mult noroc

| iuly29689 explică (pentru alexxserb):

Multumesc frumos! Voi incerca