| Derniue31 a întrebat:

Bună!
În luna iunie am facut o radiografie la abdomen, în luna august la torace cu tot cu plămâni, iar luna aceasta mi s-au facut 3, 2 la torace și plămâni și 1 iar la abdomen+ am făcut și un Ct la cap, în total 5 radiografii și un ct la cap
Eu nu m-am documentat dacă este ok și nici nu mi s-a zis nimic, dar am citit și am văzut ca nu este ok sa faci atâtea raze X într-un an
Stie cineva dacă se poate întâmpla ceva? Din ce am înțeles la oamenii răniți în accidente li se fac multe deodată, dar nu stiu..imi este foarte frică sa nu pățesc ceva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Vvistula a răspuns:

Bună! Este absolut normal să ai îngrijorări cu privire la expunerea la razele X, mai ales după ce ai avut mai multe investigații în decurs de câteva luni.

Iată câteva informații care ar putea să te liniștească:
Expunerea la radiații: Radiografiile folosesc radiații ionizante, iar expunerea repetată poate aduna doze de radiații. Totuși, doza de radiații de la o radiografie standard este relativ mică. Medicul poate justifica necesitatea fiecărei investigații în funcție de simptomele tale și de diagnostic.

Riscuri: Deși există un risc asociat cu expunerea la radiații, acest risc este, în general, foarte mic în comparație cu beneficiile diagnosticării corecte a unor afecțiuni. Medicul tău ar trebui să fi evaluat aceste riscuri înainte de a recomanda investigațiile.

Evaluarea profesională: Dacă ți s-au efectuat atât de multe radiografii și un CT, este probabil că medicii au considerat că este necesar pentru a-ți monitoriza starea de sănătate. De obicei, un specialist va analiza toate aceste rezultate și va decide dacă este necesar să continui cu alte investigații.

Discuția cu medicul: Cel mai bine ar fi să discuți despre îngrijorările tale cu medicul tău. El sau ea poate să îți ofere informații specifice despre motivul pentru care ți s-au recomandat aceste investigații și să te asigure că riscurile sunt gestionabile.

Dacă te simți foarte neliniștit, este important să îți exprimi aceste temeri medicului tău. El te poate ajuta să înțelegi mai bine situația și să îți ofere răspunsuri clare la întrebările tale. Este esențial să te simți confortabil cu deciziile legate de sănătatea ta!