| marcela1407 a întrebat:

Buna!
In luna Mai pe 21 am vazut o pată roşu-maroniu pe chiloti. Poate fii menstruatia? Daca de ce nu mi-a mai venit pana acum? Eu am o colega la mine in clasa care zici ca e copil de gradinita si in luna Iulie i.a venit si a durat 7 zile si e chestia ca pata aia ca sangele a durat 2 zile cu mici opriri. Imi puteti explica ce se intampla. Adica sunt mai dezvoltata ca fata aia. Si ap am 13 ani si ea 12.
Cel mai bun raspuns primeste****fundă***

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ciclul vine neregulat in primul an cand debuteaza, putand lipsii luni bune.
Te sfatuiesc sa vorbesti cu mama ta despre menstruatie si problemele legate de el, pentru a afla ce tis e intampla si de ce ti se intampla, pentru ca tu o mostenesti pe mama ta si ceea ce experimentezi tu acum, mama ta a experimentat la fel, la aceeasi varsta ca tine.
Doar mama ta iti poate spune cu exactitate cand iti vine menstra, cate zile va tine, daca este regulat sau nu samd.
Este taman vremea buna sa vorbesti cu mama ta, aceste lucruri intime, dar foarte sanatoase si necesare.