| soricel06 a întrebat:

In seara asta trebuie sa merg la o aniversare si de azi dimineata m-am trezit foarte racita. Am febra 38, 4 si ma simt foarte rau dar e o persoana foarte importanta si vreau sa ajung la ziua ei. Aveti vreun sfat sa ma pun pe picioare macar in seara asta? Ce sa iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! In primul rand pentru febra dar si raceala ia nurofen raceala si gripa sau coldrex, eu as prefera nurofen- el se ia cam la 6-8 ore, deci nu ar fi rau sa il iei cu tine.
Daca iei nurofen, il administrezi dupa masa, eviti consumul de sare.
Daca ai probleme respiratorii gen astm sau probleme cu stomacul: gastrita, ulcer esofagita mergi pe varianta coldrex.
Sa stii ca vinul fiert cu scotisoara merge foarte bine in viroze respiratorii, racelii, Dar Nu abuza, maxim 200 ml, neaparat cu scortisoara.
Multa vitamina C, incearca ceaiul de tei indulcit cu miere si un pic de lamaie.
Raceala mai devrem de 7 zile chiar si cu tratament nu o sa iti treaca dar macar ar trebui sa te simti mai bine.
Evita bauturile reci si nu strica sa te imbraci bine, iar daca transpiri nu iesi la aer rece!